ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 21:02

Bakan Yıldırım Kültür Şöleni’ninde Türkmen kalpağı giydi

Bakan Yıldırım Kültür Şölenininde Türkmen kalpağı giydi


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım İzmir'de Kültür Şöleni'ni gezdi. Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından, “Uluslararası Dil ve Kültür Festivali” kapsamında İzmir’de düzenlenen Kültür Şöleni’ni gezen Bakanı Yıldırım, Türkmen kalpağı giydi.

Bakan Yıldırım ve beraberindekiler Kültür Şöleni’nin açılışından sonra 140 ülkenin stantlarının sergilendiği alanı gezdi. Bakan Yıldırım'a ziyaret ettiği Tacikistan ve Türkmenistan stantlarında milli kıyafetler hediye edildi. Yıldırım'a Tacikistan standında Tacik mili giyimi çapan giydirildi. Türkmenistan standında ise Bakan Yıldırım'a Türkmenlerin ihtişamlı görünüşüyle dikkatleri üzerine çeken milli baş giyimi kalpak giydirildi.

Kültür Şöleni ziyareti sırasında duygularını dile getiren Bakan Yıldırım, “Türkiye ve İzmir dünyanın buluştuğu bir yer oldu. Bu organizasyon sadece insanları biraya getirmiyor; aynı zamanda dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan insanları kardeş yapıyor, onlara kültürlerini tanıtma fırsatı veriyor. Dünyanın her tarafında farklı gelenekler var, farklı kültürler var. Renklerimiz farklı olabilir; dillerimiz farklı olabilir ama gönüllerimiz bir, gönüllerimiz küresel barış ve insanlık. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.” dedi.

Bakan Yıldırım daha sonra Kültür Şöleni’nde farklı dizaynıyla dikkatleri üzerine çeken Romanya standını gezdi ve burada kısa bir sre dinlenerek ilglilerle sohbet etti. Bu ara davetliler, ziyaret sırasında Bakan Yıldırım’a yoğun ilgi gösterdi. Ziyaretçiler Bakan Yıldırım'la bol bol hatıra fotoğraf çektirdi. 













KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER