ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Temmuz 2013 Pazar 17:36

Bakan Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi için göz kırpmadığını söyledi

Bakan Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi için göz kırpmadığını söyledi


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığıyla ilgili soruya “Ben hiç bir yer için göz kırpmıyorum. Benim gözüm işlerde. Şimdi iş zamanı.” cevabını verdi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, TAV tarafından yapılan Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminal inşaat alanında incelemelerde bulundu. Baret takıp şantiyeyi gezen Binali Yıldırım TAV yetkililerinden bilgi aldı. Bakan Yıldırım'a, İzmir Valisi Mustafa Toprak, AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay ve TAV yetkilileri eşlik etti. İnşaat hakkında bilgi veren Bakan Yıldırım, "Neredeyse İstanbul Atatürk Havalimanı Terminali kadar büyük bir terminal oluyor. 25 milyon yolcuya hitap edecek. Her türlü iç ve dış uçuşların rahatlıkla yapılacağı, bütün yapısı, metro, raylı sistem kara yolu bağlantısı her şey düşünülmüş vaziyette. Çok süratli gidiyor. Eser yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı." dedi.

Bakan Yıldırm, “İnşaat süratle devam ediyor. Şu an 2 bin kişi çalışıyor. Ramazan'dan sonra bu sayı 2 bin 500 olacak. Yaklaşık bir buçuk yıldır devam eden inşaatı Aralık 2013’te bitirmeyi planlıyoruz. İnşaatın bitmesiyle 25 milyon yolcuya hitap edeceğiz. Yapılan projede her şey düşünülmüş durumda. Özellikle EXPO’ya aday olan bir şehrin böyle yüksek kapasiteli bir hava limanına sahip olması gerekir. EXPO’yu kazandığımız takdirde kırk milyon ziyaretçiyi ağırlayacağız. Bu hava limanının EXPO’ya önemli bir katkısı olacak. Şunu özellikle belirtmek istiyorum ki; hava limanı inşaatı bittikten sonra İzmir’in önümüzdeki otuz yıl hava yoluyla ilgili bir sıkıntısı olmayacak.” diye konuştu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığına göz kırptığı iddialarıyla ilgili biri soru üzerine Bakan Yıldırım şunları söyledi : "Ben hiç bir yer için göz kırpmıyorum. Benim gözüm işlerde. Görüyorsunuz işler nasıl gidiyor, neler yapılıyor, eseri görüyorsunuz. İzmir'e yaptığımız ilave terminal Esenboğa Havalimanı'nın tamamı kadar. İkisini birleştirdik mi İstanbul ile İzmir hemen hemen aynı oluyor. Biz ne dedik, İstanbul sonra İzmir. 34 sonra 35. İzmir'in yeri orası. Oraya gelmemiz için çok çalışmamız lazım. Şimdi iş zamanı."

Geçtiğimiz gün İzmir Valisi Mustafa Toprak ile Aziz Kocaoğlu arasında yaşanan gerginliğe de değinen Yıldırım, aslında pek büyütülecek bir şey olmadığını belirterek, “Aziz Kocaoğlu'nun zaman zaman tahammül katsayısı azalıyor. Bildiğiniz gibi rahatsızlığı da var. O hallerden biridir herhalde.” yorumunu yaptı.

Yerel seçimlerde aday olup olmayacağı da sorulan Yıldırım, “Bizim için adaylıkta en büyük hamle hizmet etmek. Bunu da yapıyoruz zaten. Günü geldiğinde AK Parti, İzmir’e en uygun adayını açıklayacaktır.” cevabını verdi.
CİHAN
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER