ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 14:11

Bakan Yıldırım: "İşi abartmayın"


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'a yapılacak 3. köprünün inşası için 1 milyon civarında ağacın kesileceği iddialarına ilişkin, "Kamulaştırma alanı 2 bin hektar olmasına rağmen yolun oturacağı alanın toplamı 490 bin dönüm. Bir başka deyişle, yapılacak 3. havalimanının terminalinin yarısı bile değil, işi abartmaya lüzum yok. Yol gerekli. Keseceğimiz ağacın fazlasını dikeceğiz." şeklinde cevap verdi.

    Bakan Binali Yıldırım, 'Tehlikeli Maddelerin Taşınmasında Kullanılan Ambalajların, Tankların ve Kapların Test, Sertifikalandırma ve Muayenelerinin Yapılması Yetkilendirme Protokolü' imza töreninin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, "İstanbul'a inşa edilecek 3. köprünün de yapımını içeren Kuzey Marmara Otoyolu Projesi için yüklenici firmanın en az bir milyon ağacın kesilmesini öngören bir proje sunduğu iddialarını sorulması üzerine Bakan Yıldırım, şöyle cevap verdi: "3. köprü ve devamı olan otoyol bağlantı yollarının biliyorsunuz Yap-İşlet-Devret Modeli'yle yapılması için ihale yaptık. Yüklenici firma da çalışmalara başladı. Otoyol, 4 gidiş 4 geliş olmak üzere toplamda 8 şerit olacak. Köprü de aynı şekilde 4 gidiş ve 4 geliş olacak. Ortada da bir gidiş bir geliş demiryolu olacak. Daha sonra tabii demiryolu da ileriki yıllarda aynı güzergahta yapılmış olacak. Yolları refah artsın, ekonomimiz daha da büyüsün ve insanlar rahatlıkla seyahat etsin diye yapıyoruz. Yollar, meskun mahalden geçiyor, oralarda istimlak yapıyoruz."

    “İŞİ ABARTMAYA LÜZUM YOK”

    Toplam 2 bin hektarlık bir arazinin yol yapmak amacıyla Avrupa yakasından Asya yakasına yol koridoru içerisinde kamulaştırıldığını anlatan Yıldırım, "Bu alanın yüzde 74'ü orman alanı içinde kalıyor. Tarım alanı, özel sahipli alanlar var. Bu projeyi ihale etmeden önce bir imar planı yapıldı. Bu imar planı belediyelerden geçti. Onaylanan bu plan dahilinde çalışmaları yürüteceğiz. Yalnız bir noktayı İstanbulluların bilmesinde yarar görüyorum; Kamulaştırma alanı 2 bin hektar olmasına rağmen yolun oturacağı alanın toplamı 490 bin dönüm. Bir başka deyişle, yapılacak 3. havalimanının terminalinin yarısı bile değil. İşi abartmaya lüzum yok." şeklinde konuştu.

    "ORMANLIK ALANLARA ZARAR VERMEMEK İÇİN 37 TANE VİYADÜK YAPILIYOR"

    Ormanda yangınla mücadele için bile yol açıldığın vurgulayan Yıldırım, yol açmadan ormanlık alanda yangınla mücadele edilemeyeceğini söyledi. Yol yapımının önemli olduğunu ifade eden Yıldırım, "Bu da o yollardan birisi. Dolayısıyla projenin icap ettirdiği şekilde tünelse tünel yapılıyor. Bol miktarda viyadük var. Ormanlık alanlara zarar vermemek için zannediyorum 37 tane viyadük yapılıyor. 2 tane tünel var, bunların hepsi belirlenmiş durumda. Sonradan yapılmış bir değişiklik yok. Herhangi bir güzergahla ilgili bir değişiklik yok. Orman alanında fazla tahribat söz konusu değil." diye konuştu.

    Çevre hassasiyetleriyle ihtiyaçların dengeli olarak ele alınması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, yolun da yapılacağını yeşilliğin de olacağını ifade etti.

    “TÜRKİYE HAVACILIK DA GELİŞMEYE DEVAM EDİYOR”

    Bakan Yıldırım, Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin Şubat ayı uçak, yolcu ve yük istatistiklerine ilişkin şu açıklamalarda bulundu: "Türkiye havacılıkta büyümeye devam ediyor. Bu durumu gördüğümüz için 3. Havalimanı'nı yapmak için düğmeye bastık. Bu da Türkiye'nin gelişmeye devam ettiğini gösteriyor. Ülkemiz adına doğrusu sevinilecek bir tablo." 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER