ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ekim 2013 Cuma 07:16

Bakan Yazıcı:Yükseköğretim bütçesinde yüzde 410’luk bir artış var

Bakan Yazıcı:Yükseköğretim bütçesinde yüzde 410luk bir artış var


Doğubayazıt'ta katıldığı temel atma töreninde konuşan Bakan Yazıcı eğitimde gelinen noktayı değerlendirdi. Son 11 yılda yükseköğretim bütçesinin 2 milyar 495 milyon liradan 12 milyar 743 milyon liraya yükseltildiğini hatırlatan Bakan Yazıcı, 2002 yılına göre yüzde 410’luk bir artış sağladıklarını belirtti.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi bünyesindeki Doğubayazıt Ahmed-i Hanî Meslek Yüksekokulunun temeli, düzenlenen törenle atıldı. Törene katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Doğubayazıt gibi önemli bir ilçede böylesi önemli bir eğitim kurumunun olmamasının eksiklik olduğunu, temel atma töreni ile bu eksikliğin giderildiğini söyledi.

Temeli atılan meslek yüksekokuluna büyük alim ve mutasavvıf Ahmed-i Hani’nin isminin verilmesinin önemli olduğunu belirten Bakan Hayati Yazıcı, “Bir dönem, bunların konuşulması farklı anlaşılırdı. Ama bugün artık farklı algılanmıyor. Ülkemizdeki bu gelişim her alanda kendini gösteriyor. Öte yandan 2002’den beri hükümetlerimiz döneminde bütçede eğitim ve sağlık ilk iki sırada yer aldı. Sağlığı olmayan insanın diğer hak ve özgürlüklerinden bahsetmek yeterli oranda etki etmeyebiliyor. Eğitimle de insanımızın bilgiye kolay ulaşımını sağladık. İnsanı her şeyin temeline koyarak çıktığımız bu yolda kararlılıkla yürümeye devam edeceğiz.” dedi.

Son 11 yılda yükseköğretim bütçesinin 2 milyar 495 milyon liradan 12 milyar 743 milyon liraya yükseltildiğini hatırlatan Bakan Yazıcı, 2002 yılına göre yüzde 410’luk bir artış sağladıklarını belirtti.

Yazıcı, "2002’de 53 devlet ve 23 vakıf olmak üzere toplam 76 üniversitemiz vardı. Günümüzde ise bu sayı 51’i devlet, 48’i vakıf olmak üzere 99 yeni üniversite kuruldu. Bugün üniversite sayısı 175’e ulaştı. Bunun yanı sıra fakülte, enstitü, yüksekokul, meslek yüksekokulu sayıları geçmişle kıyaslanmayacak oranda artırılmış, yurtlarda kalan öğrenci sayısının artması sağlanırken öğrencilerimizin tüm şartlarında ciddi iyileşmeler sağlanmıştır.” diye konuştu.

Doğubayazıt’ın tarihinde yeni bir dönem başladığını aktaran Vali Dr. Mehmet Tekinarslan ise, temeli atılan meslek yüksekokulu ile ilçede akademik hayatın fiilen başlatıldığını söyledi. 7 bin yıla yaklaşan kadim bir memleket olan Doğubayazıt’tan birçok kavmin geçtiğini ifade eden Vali Dr. Tekinarslan, “Hiçbir kavim de üzerine geldiği kavmi yok ederek var olmadı. Burada yaşayan bizler, bu kültürün temsilcisi ve koruyucusuyuz. Bugün burada temelini attığımız meslek yüksekokulu da bu kültür birikiminden aldığı güçle gençlerimizin nitelikli yetişmesini sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.

“AHMED-İ HANİ, BÜTÜN TOPLUMUN KALBİ TEVECCÜHÜNÜ LAYIKIYLA HAK ETMİŞTİR”

Doğubayazıt’ta yaşamış, irşatta bulunmuş büyük Âlim ve Mutasavvıf Ahmed-i Hani’nin ektiği tohumların, soğuk, fırtınalı, karanlık ve en zorlu zamanlarda parıldayan umut ışıkları olduğunu ifade eden Prof. Dr. İrfan Aslan da şunları aktardı: “Ahmed-i Hani, bütün bir toplumun kalbi teveccühünü ve sevgisini layıkıyla hak etmiştir. Bu düşünceyle hareket eden üniversitemiz, toplumun kültürel değerlerini ortaya çıkarmak, halkımızı ve akademik camialarımızı bir araya getirmek, sosyal, kültürel ve bilimsel olguları yaygın bir şekilde tanıtmak, toplumun yararına kullanımını tartışmak, toplumun gündemine taşımak için çok sayıda sosyal, kültürel ve bilimsel faaliyet gerçekleştirmiştir. Bu arada şunu belirtmek isterim ki, büyük Âlim ve Mutasavvıf Ahmed-i Hani ile ilgili çalışmalar, Türkiye’de ilk defa üniversitemiz tarafından 2009 yılında yapılan bir sempozyumda topluma ve kamuya mal edilmiş ve sempozyumda sunulan bildiriler kitap haline getirilmiştir. Ayrıca çok önem verdiğim ve Türkiye’de bir ilk olan Ahmed-i Hani Bilim, Kültür ve Sanat Araştırmaları Merkezi, bölgede çok önemli çalışmaların yapılacağı, ilkokuldan lise son sınıfa kadar birçok gencin bilimle ve sanatla tanışmasını sağlayacak önemli bir merkez olacaktır.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER