ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 13:26

Bakan Yardımcısı Balta: Çarpık şehirleşmenin nedeni imar affı

Bakan Yardımcısı Balta: Çarpık şehirleşmenin nedeni imar affı


Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, 1950'lerden bugüne 14 imar affı olduğuna dikkat çekerek, "Her getirilen imar affı çarpık yapılaşmaların önünü açmıştır." dedi.

Isparta'da Kentsel Dönüşüm Zirvesi'nde konuşan Balta, Türkiye'de 1950'lerde kentlerde yaşayan nüfus oranının yüzde 25'ken bugün bu oranın yüzde 76'lara ulaştığını söyledi. Ekonomik göstergelerin kentlerdeki nüfusun artacağını öngördüğünü ifade eden Balta, kentlerdeki bu artışın bugün tartışılan kentsel dönüşüm ile ilgili sonuçları doğurduğunu anlattı.

Siyasilerin seçim zamanlarında kente göç eden insanlara taviz ve sınırsız özgürlük vermesinin çarpık ve salaş yapıların ortaya çıkmasına neden olduğuna dikkati çeken Balta, "1950'lerden bugüne 14 imar affı olmuştur. Her getirilen imar affı çarpık yapılaşmaların önünü açmıştır." ifadelerini kullandı.

1999 depreminde binlerce insanının hayatını kaybettiğini, ardından yaşanan Van depreminin ise kendilerini bu konuda yeniden düşünüp, karar verme konusunda motive ettiğini belirten Balta, "Bu kapsamda 6306 Sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu ile ilgili bir yasa çıkarıldı. Deprem öncesi yapılmış 6,5 milyon konutun güvensiz olduğunu gördük. Yıkılan binaların altından şu kadar insanı canlı çıkarmaktan daha önemli olan bu enkazların olmaması. Bu binaları ayakta tutmak lazım. Gelişmiş ülkelerin seviyesine çıkacaksak bizler de 6,5 milyon konutu yıkıp, yerine sağlıklı ve güvenli bir şekilde insanlarımızın hizmetine sunmamız gerekiyor. Bunun için de yasal bir altyapı gerekiyordu ve bu da TBMM'den geçti." diye konuştu.

Balta, sağlıksız binaları yıkıp, yerine enerji verimliliği yüksek yeşil binalar yaparak, akabinde marka şehirler oluşturmayı hedeflediklerini anlattı. İnsanların bu alanlarda güvenli bir şekilde yaşamalarını temin etmek istediklerini dile getiren Balta, Bakanlık olarak yasal altyapılarını hazırladıklarını kaydetti. "Türkiye'nin neresinde olursa olsun, buna öncelik veren belediyelerimize hiç bir ayrım yapmadan destek sağlıyoruz." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER