ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 13:48

Bakan Şahin'den uyuşturucu tedavisinde UBAM'la çalışma sinyali


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Uyuşturucu ve Alkolizmle Mücadele Federasyonu'nu (UBAM) makamında kabul etti. Bakan Şahin, görüşmede uyuşturucu tedavisinde uyguladıkları farklı yöntemle bağımlıları tedavi eden UBAM'la mevzuatın izin verdiği ölçüde çalışılabileceğini söyledi.

Bir saate yakın süren toplantıya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, Müsteşar Yardımcısı Gazi Alataş, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Ömer Bozoğlu, Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Abdulkadir Kaya katıldı.

Kabulde, UBAM yetkilileri Bakan Fatma Şahin'e, temsilciliklerini üstlendikleri bağımlılık alanında büyük başarılara imza atan ve aynı zamanda bir sivil tolum kuruluşu olan Amerika merkezli Narconon International’ın çalışmalarını anlattı ve çözüm yöntemlerini sundu.

Bakan, Şahin de görüşmede, mevzuata uygun yöntemlerle UBAM ile çalışılabileceğini belirtti. Şahin ayrıca, Narconon International’ın çalışmalarının araştırılması talimatını bürokratlara verdi.

Toplantı sonrası UBAM Federasyonu Başkanı Dila Tezemir yaptığı yazılı açıklamada,
Temsilciliğini üstlendikleri Narconon programını arz ettiklerini ve ilaçsız, tıbbi cihaz kullanmadan tamamen sosyal rehabilitasyon unsurlarını içeren bu programın başarısı anlattıklarını ifade etti.

Tezemir, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının himayesinde 10 bağımlı insanın alınacağı bir pilot uygulama ile programın başarısını ispat etmeye hazır olduklarını belirttiklerini kaydeden Tezemir, "Bunun yanı sıra bütün dünyada ve ülkemizde insanlara kurulan psikiyatrik tuzakları dünyadaki diğer örnekleri ile birlikte sunduk. Ülkemizde bağımlılığın tedavisi için çok farklı yöntemler geliştirerek bağımlılıktan kurtarma oranını mucizevi bir şekilde yüzde 95'e çıkaran çok değerli bilim adamının olduğunu kendilerine söyledik.İki yöntemi birleştirdiğimizde uyuşturucu ve alkol bağımlılığını ortadan kaldırabileceğimizi belirttik."dedi.

Tezemir, Fatma Şahin'in konuyla çok yakından ilgilendiğini ve mevzuata uygun yöntemlerle çalışılabileceğini kendilerine belirttiğini belirterek, uygulamanın araştırılması talimatını verdiğini açıkladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER