ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 17:34

Bakan Şahin'den anlamlı ziyaret

Bakan Şahinden anlamlı ziyaret


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, doğuştan cam kemik hastalığına sahip iki erkek kardeşi evinde ziyaret etti.

        Çeşitli programlara katılmak üzere Edirne’ye gelen Bakan Şahin Valiliği ziyaretinin ardından cam kemik hastası 17 yaşındaki Bayram ve 15 yaşındaki Nihat Tekin kardeşlerin yaşadığı Şükrüpaşa Mahallesi’ndeki evlerine gitti.

        Edirne Valisi Hasan Duruer, AK Parti İl Başkanı Müjdat Kahve’nin de eşlik ettiği Şahin, çocukların annesi Berivan Tekin tarafından kapıda karşılandı.

        Ailenin bir yaşındaki çocuğu Berat’ı kucağına alan Bakan Şahin, hasta kardeşlerin yanına oturdu. Çocukların eğitim durumu hakkında bilgi alan Şahin, 8. sınıftan sonra okula gitmeyen Bayram ve Nihat kardeşlerin eğitim ve öğretimlerine kaldığı yerden devam etmesini istedi.

        Bakanla görüşme isteği kabul edilen Bayram Tekin, “Engelli maaşı alamıyoruz. O yüzden mağduruz. Evde bakım alıyoruz. Mağdur olduğumuzu düşünüyorum. Bize yardımcı olursanız seviniriz." talebi üzerine Bakan Şahin, çocukların yaşamının kolaylaşması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

        Anne Berivan Tekin, “Bu hastalığın tedavisi yok. Ancak ayda bir hastanede yatıp kırıkların azalması için damardan bir iğnenin yapılması gerekiyor. Şimdi 3 ayda bir tedaviyi evde devam ettiriyoruz. Çok acil bir şey olmazsa 3 ayda bir gidip tahlil yaptırıyoruz. Ancak kırıklarımız çok oluyor.” dedi.

        Bakan Şahin ise “Tedavisi zor bir hastalık. Zor bir sınav, tedavisi zor bir hastalık ama bize talepleriniz doğrultusunda üzerime düşen her şeyi yapmaya hazırız.” diye konuştu.

        Hastalığının nedeni olarak akraba evliliği denilmediğini aktaran Şahin, akraba evliliği hususunda duruşlarının belli olduğunu kaydetti.

        Sağlıklı nesillerin yetişmesi için dikkatli evliliklerin yapılması gerektiğini vurgulayan Şahin, “Bazen mali olarak ne yaparsanız yapın genetik olarak tıp yeteri derecede ilerleyemezse işte çocuklarımızda olduğu gibi zorluk yaşanıyor. En büyük sıkıntımız budur. Diğer şekilde biz her türlü imkana sahibiz. Ama tedavisi için yapılacak bir şey olmayınca kimse bir şey yapamıyor. Bu rahatsızlık için dünyadaki gelişmeleri takip edelim. Eğer yapılacak bir şey olursa sizlerle paylaşırız.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER