ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 14:07

Bakan Şahin'den açıklamalar

Bakan Şahinden açıklamalar


 İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, güvenlik güçlerince son 2 yılda gerçekleştirilen operasyonlarda, büyük çoğunluğu terör örgütüne ait yaklaşık 37 milyon kök Hint kenevirinin ele geçirildiğini belirterek, ''Bu operasyonlar sayesinde terör örgütünün kasasına 3 milyar liradan fazla para girişi engellendi, uyuşturucu kaçakçılığından elde edilen gelire ağır darbe vuruldu'' dedi.
    
Şahin, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nce düzenlenen ''Suç Ekonomisi, Mücadele Yöntemleri ve Türkiye Değerlendirmesi'' panelindeki konuşmasında, organize suçların, kamu düzenini, sosyal yapıyı ve halkın refah seviyesini doğrudan etkileyen yolsuzluk, tefecilik ve kaçakçılık gibi ciddi suç türlerini kapsadığını belirtti.
    
Suç ekonomisinin, ülkenin öncelikli sorunlarından terörle mücadele başta olmak üzere kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele gibi birçok suç türüne karşı yürütülen çalışmalarda önemle üzerinde durulması gereken alanlardan biri olduğunu söyleyen Şahin, bu tür suçlarla mücadelenin, kurumsallaşma, uzmanlaşma ve suçla mücadelede strateji geliştirmeyle mümkün olduğunu bildirdi.
     Bakan Şahin, organize suçların yoğunluğunun ülkenin kalkınma ve demokratikleşme seviyesiyle de yakından ilgili olduğunu kaydetti.
     Hükümetleri döneminde, organize suç örgütleriyle mücadele konusunu temel öncelikler arasında tuttuklarını bildiren Şahin, hükümet programında mafya, çete ve organize suç örgütleriyle mücadelenin süreceğinin, vatandaşlar için baskı ve tehdit oluşturabilecek bütün yapıların üzerine kararlı şekilde gidileceğinin ifade edildiğini aktardı.
    
     -''Pek çok suç asgari düzeye indirildi''
    
     Şahin, kolluk kuvvetlerinin kaçakçılık ve terörle mücadele alanlarında son zamanlarda yürüttüğü başarılı çalışmalarla suç ve terör örgütlerinin finans kaynaklarının kesildiğini, faaliyetlerinin sekteye uğratıldığını, toplum yapısı ve ülke ekonomisini çürüten her türlü illegal yapılanmaların çökertildiğini, kanun düzenini bozmaya yönelik pek çok suçun asgari düzeye indirildiğini belirtti.
     Organize suçlarla mücadelede uluslararası işbirliğine de önem verdiklerini vurgulayan Şahin, 89 ülkeyle terörizm, uyuşturucu kaçakçılığı ve organize suçlarla mücadele alanlarında işbirliğini öngören ikili anlaşma ve protokoller imzaladıklarını söyledi. Şahin, bu kapsamda 2011'den itibaren 18 uluslararası müşterek operasyon gerçekleştirildiğini dile getirdi.
     Bakan Şahin, AB Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi'nin 2012 raporuna göre, 2010'da Avrupa genelinde 106 ton esrar ele geçirildiğini, Türkiye'nin 44 ton ile bu miktarın yüzde 42'sini tek başına yakaladığını söyledi.
     Şahin, BM'nin son Dünya Uyuşturucu Raporu'nda da Türkiye'nin eroin yakalamalarının önemli bir kısmını gerçekleştirdiğinin vurgulandığını belirterek, ''Dünya eroin yakalamalarının yüzde 53'ünü Türkiye ve İran gerçekleştiriyor. Bu yüzde 53'lük payın yarıdan fazlasını güvenlik güçlerimiz gerçekleştirdi'' dedi.
    
     -Kaçakçılık-
    
     Kaçakçılık suçlarıyla mücadelenin de kararlılıkla devam ettiğini aktaran Bakan Şahin, 2010-2012 yılları arasında bakanlığa bağlı birimlerce yapılan operasyonlarda, 57 milyon litre kaçak akaryakıt, 300 milyon paket kaçak sigara, yaklaşık 1 milyon 200 bin litre kaçak alkollü içki ve 156 binden fazla tarihi eser ele geçirildiğini söyledi.
     Organize suçlar ve terör örgütleriyle mücadelede klasik yöntemlerin geride kaldığını belirten Şahin, örgüt yapılarının dağıtılması ve faaliyetlerinin bitirilmesi için örgütlerin suçtan elde ettikleri kaynakları kesmenin mücadelenin en temel unsurlarından biri haline geldiğini kaydetti.
     Organize suç örgütlerinin kazandıkları illegal parayı kontrolsüz biçimde kullandığını, zaman zaman terör örgütlerini desteklediğini, ayrıca terör örgütlerinin de organize suç faaliyetine karışarak finansman temin ettiğini anlatan Şahin, suçun ekonomik boyutuyla etkin mücadelenin terör örgütlerinin finans kaynaklarının büyük ölçüde kesilmesi anlamına geldiğini ifade etti.
     İçişleri Bakanı Şahin, ''Güvenlik birimlerimizce son 2 yılda gerçekleştirilen operasyonlarda büyük çoğunluğu terör örgütüyle bağlantılı yaklaşık 37 milyon kök Hint keneviri ele geçirildi. Bu operasyonlar sayesinde terör örgütünün kasasına 3 milyar liradan fazla para girişi engellendi, uyuşturucu kaçakçılığından elde edilen gelire ağır darbe vuruldu'' diye konuştu.
     Suç gelirleriyle mücadelenin sadece kolluğun çalışmalarıyla değil, ilgili kurumların işbirliği ve toplumun katkısıyla başarılı şekilde yürütüleceğini vurgulayan Şahin, bu nedenle terörün finansmanının önlenmesi için birçok kurumla işbirliği yaptıklarını söyledi.
     Şahin, ''Başta terör örgütü olmak üzere her türlü suç örgütleriyle mücadelemiz kararlılıkla devam edecek'' dedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER