ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 01:31

Bakan Şahin: "Tarihi anlamayanlar..."


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, başarının sırrının tarihte gizli olduğunu söyledi. Şahin, "Bu tarihi anlamayanlar, onun torunlarının verdiği bu mücadeleyi anlayamayacaklardır. Tankla tüfekle savaş yok artık. Artık bilgi ve teknoloji çağındayız." dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Gaziantep'in düşman işgalinden kurtuluşunun 91. yıl dönümü dolayısıyla Şato Restoran'da resepsiyon düzenlendi. Burada konuşan Bakan Şahin, Gaziantep savunması bir Plevne, ikinci bir Çanakkale olduğunu belirtti. Gaziantep zaferinin, azmin ve kararlılığın zaferi olduğunu ifade eden Şahin, ''Bu tarihe, bu geçmişe sahip bir millet olmaktan iftihar ediyoruz. Bu topraklarda doğmaktan, bu medeniyetin bir parçası olmaktan, iftihar ediyoruz. O gün atalarımız nasıl bir mücadele verdiyse, köprünün başını tuttuysa, bugün dünya ne kadar büyüyorsa, benim ülkem daha fazla büyüyor, benim şehrim daha da fazla büyüyor. Dünya büyümeye çalışırken, benim şehrimin insanı, risk alıyor, rızkını her yerde arıyor, bütün rakamları değiştiriyor. Buna hiç kimse inanamıyor. Bu kadar zorluklara rağmen, bu nasıl başarılıyor denince, işte onun ilacı, onun anlamı bu tarihte gizlidir. Bu tarihi anlamayanlar, onun torunlarının verdiği bu mücadeleyi anlayamayacaklardır. Tankla tüfekle savaş yok artık. Artık bilgi ve teknoloji çağındayız." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin birlik ve beraberlik ruhuna ihtiyaç duyduğunun da altını çizen Şahin, ''O gün atalarımız nasıl bir araya gelip örgütlenip, aklını kullanıp, düşüncesini kullanıp, duygularını kontrol edip, düşmanı dize getirdiyse, bugün bizde onların torunları olarak, Cumhuriyet'in yüzüncü yılı 2023 ve 2071 diyoruz." açıklamasında bulundu.

Vali Erdal Ata da ''Eğer bugün bu topraklarda hür ve özgürce yaşıyorsak, bayrağımız göklerde dalgalanıyorsa, bugün minarelerimizde ezan okunuyorsa, bu bundan 91 yıl önce, binlerce şehidimizin sayesindedir.'' diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey de konuşmasını 3 boyutlu interaktif hologram gösterisi eşliğinde yaptı. Kurtuluş mücadelesinin kahramanları salona 3 boyutlu olarak yansıtılarak ve karşılıklı diyaloglar kurularak yaptığı sunumla herkesin ilgisini çeken Güzelbey, ''Biz o kahramanlara layık olmak için çok çalışmalıyız. Ülkemizde birlik ve beraberliğimizi bozmamalı, birbirimizle uğraşmamalıyız." şeklinde konuştu.
Gaziantep'teki terör saldırısını da hatırlatan Güzelbey, birlik beraberlik çağrısını yineledi.

Sanatçı Nihan Devecioğlu'nun da birbirinden güzel ezgilerle renk kattığı gecede 'Gaziantepliyiz' şarkısı hep bir ağızdan söylendi. Gece havai fişek gösterisiyle sona erdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER