ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 18:08

Bakan Şahin: "Kadınsız demokrasi olmaz"


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kadınlara verilen hakların boşuna verilmediğini, mücadele sonucu bu hakların kazanıldığını söyledi. Şahin, "Kadınsız demokrasi, kadınsız hukuk, kadınsız kalkınma olmaz." dedi.

 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesi sebebiyle Anıtkabir'de düzenlenen törene katıldı. Bakan Şahin, ardından, 'Siyasi Karar Alma Mekanizmalarında Kadın Temsili' programına geldi.

Kadının Statüsü Genel Müdürü Özlem Bozkurt ise kadınların karar alma süreçlerine eşit katılım talep etti. Bunun, demokrasinin gelişimine katkı sunacağını vurgulayan Bozkurt, daha etkili çözüm önerilerinin önünü açacağını ifade etti. Eğitim, sağlık ve istihdam alanlarında kadınların statüsünü artırma çalışmalarının devam ettiğini anlatan Bozkurt, artık kadınların sadece seçmenlerin yarısını olmayı değil, karar almanın da yarısını olmayı talep etttiğini kaydetti. 79 kadın milletvekilinin Meclis'e girmesinin, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk olduğunu dile getiren Bozkurt, siyasetin, erkek egemen olduğu bir alan olarak görüldüğüne dikkat çekti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER