ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 15:02

Bakan Şahin: "Güçlü aile için çalışıyoruz"


 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, ''Analığımızı, doğurganlığımızı, ailemizi güçlü değer tutmak zorundayız. O yüzden aile ve iş yaşantısını uyumlaştırmak, o yüzden eğitimin, sağlığın, sosyal güvencenin önündeki bütün engelleri kaldırmak için yola çıktık'' dedi.
    
Şahin, Hak-İş Konfederasyonu tarafından düzenlenen ''Hak-İş 2. Uluslararası Kadın Konferansı''nda yaptığı konuşmada, kadının sevgi, saygı, sorumluluk, sabır ve emek demek olduğunu söyledi.
    
Kadının duygusal zekasının ve varlığının, toplumun ve toplumsal barışının en büyük güvencesi olduğunu belirten Şahin, kainatın kadının ve erkeğin onuru ve sorumluluğu üzerine yaratıldığını ifade etti.
  
   İnsanı diğer insandan üstün kılan özelliğinin ne dili ne ırkı ne mezhebi ne rengi ne de cinsiyeti olduğunu vurgulayan Şahin, ''Bize verilen sorumluluğun hakkını vermek ve çalışmak, insanı insandan üstün kılan en büyük özelliktir'' diye konuştu.
    
Şahin, analığın çok önemli bir vasıf olduğunu dile getirerek, ''Yüce mevlamın bize verdiği en kutsal görev. Hepimiz biliyor ve inanıyoruz ki hiçbir makamı, hiçbir parayı evladımızın bir tüyüne değişmeyiz. Analığımızı, doğurganlığımızı, ailemizi güçlü değer tutmak zorundayız. O yüzden aile ve iş yaşantısını uyumlaştırmak, o yüzden eğitimin, sağlığın, sosyal güvencenin önündeki bütün engelleri kaldırmak için yola çıktık'' dedi.
    
''Liderine ve milletine olan muhabbet''
    
     Şahin, iki gün boyunca Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında Kadının Statüsü Genel Kurulu'na katıldığını anımsatarak, BM'de konuşulan konunun Türkiye ve Türkiye'nin başarı hikayesi olduğunu söyledi.
     Kurulda, Türkiye'nin içinde olmadığı hiçbir projeyi gerçekleştiremedikleri ve hiçbir kararı alamadıklarına ilişkin ifadeler söylediğini anlatan Şahin, şöyle devam etti:
     ''Türkiye'nin en çok konuşulmasındaki, ülke olmasındaki neden bizim şahsımızla hiçbir alakası yoktur. Biz bu takımın bir parçasıyız. Türkiye Cumhuriyeti'ne olan güven, liderine ve milletine olan muhabbettir. Bu sağlandığı için de bugün en çok konuşulan Türkiye'nin sorunlarıyla nasıl baş ettiği, nasıl büyüyebildiği, kaynaklarını nasıl kadın erkek hakça ve adilce paylaşabildiği örnekler anlatılmaktadır.''
     BM Genel Kurulu'nda Türkiye'de işçinin ve işverenin çocuğunun da sigortalı doğduğunu, 18 yaşına kadar bütün çocukların sağlıktan ücretsiz yararlandığını dile getiren Şahin, ''O yüzden bizim ülkemiz anne ve bebek ölüm hızı oranlarının en hızlı düşüren ülke oldu. Bütün bakanlar bunu nasıl başardınız diye gelip altyapıda yardım istediler. Fransa, Almanya yardım istedi. Bunu birlikte başardık. İnşallah bu yolculuk çok daha aydınlık bir yolculuğa dönüşecek. Ailemizle yuvamızla işimizle sorunun değil çözümün bir parçası olmaya devam edeceğiz''
    
     -''Bunun maliyeti olmaz''-
    
     Geçen yıl, İstanbul Anlaşması'nı Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin çekincesiz olarak imzalayan ilk ve tek ülke olmasının onurunu yaşadıklarını anlatan Şahin, ''Bugün milli gelirin bizim 5 katımız, 10 katımız olan ülkelerin bu anlaşmayı beklettiğini gördük. Nedeni de dünyada kriz var, Avrupa'da kriz var. Bu anlaşmayı imzalarsak kadına yönelik şiddetle ilgili bize maliyet gelecek dendi. Oysa Sayın Başbakanımız, 'eğer yaşam hakkıysa kadına yönelik şiddetle mücadeleyse bunun maliyeti olmaz, gereği yapılsın' talimatı üzerine biz bu anlaşmayı imzaladık'' dedi.
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER