ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Ocak 2013 Salı 19:04

Bakan Şahin Başkale’de esnafı dinledi


İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, yeni yılı karşıladığı Hakkari'deki gezi ve incelemelerinden sonra karayolu ile Van Başkale’ye geldi. Bakan Şahin’in konvoyuna 2 kobra helikopter de eşlik ederek, havadan güvenliği sağladı. İlçede esnaflarla görüşen Bakan Şahin, sorunların çözümü için çalışacağını ifade etti.

Başkale’de Vali Yardımcısı Mehmet Yüzer, Başkale Kaymakamı Murat Büyükköse, İl Jandarma Komutanı Albay Nurettin Alkan, İlçe Belediye Başkanı Hecer Sarıhan, İl Emniyet Müdürü Ümit Yurdakul ve diğer ilgililer tarafından karşılanan Şahin, ilçedeki idarecilerle basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi.

Bakan Şahin, ilçedeki idarecilerle yaptığı görüşmelerden sonra, Van Valisi Münir Karaloğlu, Başkale Kaymakamı Murat Büyükköse ile beraber basına kapalı olarak esnaflarla bir görüşme gerçekleştirdi. Toplantıdan sonra edinilen bilgilere göre, esnaflar adına temsilci seçilen Cafer Koç ilçe ile ilgili sorunları Bakan Şahin’e iletti. Koç’un şu konulara değindiği belirtildi: “Başkale’de işsizlik var, sınır kapısının yıllardan bu yana açılamadı, Başkale Meslek Yüksek Okulu olmasına rağmen, yüksek okul Başkale’de değil de Van’da eğitime devam ediyor. İlçede eğitim seviyesinin yükseltilmesi için Başkale’ye pozitif bir ayırımcılık tanınmalı, Başkale’nin artık üvey evlat değil Van’ın bir ilçesi olduğu hatırlanmalı ve her konuda diğer ilçelere nasıl destek veriliyorsa Başkale’ye de verilmeli. Başkale’ye gelen gerek öğretmen gerekse bir görevli, artık buraya hizmet vermekten çok acaba ben buradan nasıl kurtulabilirim imajı veriyor, bundan dolayı bunların bu ilçeye herhangi bir yararı bulunmuyor. Başkale esnafı olarak bizler de artık iflasın eşiğine gelmiş bulunmaktayız. Bu sorunlar çözülürse ancak bu şekilde ilçe bir refaha ulaşabilir. Bu konuda esnaflar olarak sizlerden destek bekliyoruz."

Bakan Şahin'in ise esnaflara toplantıya katıldıkları için teşekkür ettiği, Başkale’nin asla üvey evlat olmadığını, bu konuları vali ile yeniden görüşerek bir çözüme kavuşturmak için söz verdiği ifade edildi. Bakan Şahin, ayrıca, Başkale Meslek Yüksek Okulu için elinden gelecek her desteği sunacağını ve bu okulun en kısa zaman içinde Başkale’de eğitime başlaması için gerekli çalışmaların yapılacağının sözünü verdi.

Yaklaşık yarım saat süren toplantının ardından, Van’a gitmek için hareket eden Bakan Şahin, kaymakamlık merdivenlerinde hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra, Kaymakam Murat Büyükköse ve Belediye Başkanı Hecer Sarıhan’a teşekkür ederek ilçeden ayrıldı. Karayolu ile Van'a geçen Şahin, ardından uçakla Ankara'ya hareket etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER