ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2014 Perşembe 19:45

Bakan Müezzinoğlu, sigarayı bırakmaya ikna etti


Tekirdağ’da Alo 177 Çağrı Merkezi açılışı ve 9 adet ambulansın teslim törenine katılan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, çağrı merkezinde incelediği sırada Van’da çağrı merkezini arayan genci sigarayı bırakması konusunda ikna etti.

Sigara ile ilgili hassasiyetini dile getiren Mehmet Müezzinoğlu, El sıkıştığım vatandaşımızın bile sigara içip içmediğini anlayabiliyorum ifadelerini kullandı. Müezzinoğlu ifadeleri sözlerine şu şekilde devam etti: "El sıkışırken kimin sigara içip içmediğini anlayabiliyorum. Elini sıktığım tanımadığım vatandaşımın bile, sigara içip içmediğimi anlayabiliyorum. Bundan dolayı yanındakini rahatsız ediyorsanız kul hakkı demektir. Bu kadar kötü ve çirkin olan bir hadiseye özellikle anneler, babalar ve aileler toplumsal duyarlılığımızı göstermeliyiz."

Ruh sağlığı bozulan kişilerin sigara, alkol ya da uyuşturucu gibi zararlı maddelere bağımlılık kazanmasının daha yüksek olduğunu vurgulayan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, "Sağlık Bakanlığı olarak önce insanı merkeze alan yönetim anlayışımızla 11 yıldır ülkemizde başarılı çalışmalara imza attık. Türkiye’de sigara içme yaşı 12-16 yaş aralığına kadar düştü hatta bazı durumlarda 7-8 yaşa kadar da iniyor. Sigara içen vatandaşla içmeyen vatandaşın sigorta kurumuna olan yükleri çok farklı… Sigara, yıkıcı denen 3 hastalığın ana sebepleri arasında; kanser, kardiyovasküler hastalıklar ve kronik hastalıklar. Bu bir toplumsal sorun ve biz bunun üstesinden geleceğiz." dedi.

Bakan Müezzinoğlu, açılışı yaptığı Alo 177 Çağrı Merkezi’ni incelediği sırada Van’dan çağrı merkezini arayan 18 yaşındaki Ali ismindeki genci sigarayı bırakması konusunda ikna etti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER