ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 12:40

Bakan Müezzinoğlu sağlıkçıları dinledi


Sağlık-Der Genel Başkanı Dr. Kasım Sezen ve yönetim kurulu üyeleri, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nu makamında ziyaret etti. Dernek tarafından hazırlanan ‘2013 Türkiye Sağlık Raporu’nu Bakan Müezzinoğlu’na sunan yöneticiler, görüş ve tekliflerini de iletti.

Ziyarette konuşan Başkan Sezen, “Mecburi hizmet kaldırılmalıdır. Doktor atamada zorluk çekilen bölgelerde istihdam edilecek hekimlere 3 ila 5 yıl arasında çalışmaları durumunda, TUS’a girmeden eğitim hastanelerinde uzmanlık eğitimi almaları hakkı verilmelidir. Yine aynı şekilde uzman doktorlara da aynı miktarda hizmet karşılığında istedikleri ilde görev alabilme hakkı tanınmalıdır.” dedi.

SGK fatura incelemelerinde, hekimlerin ihtisaslarıyla ilgili mesleki bilgi ve becerilerine göre koyduğu teşhislerine müdahale edildiğini vurgulayan Dr. Sezen, “Bu teşhislere göre yapılan tedavileri, yerinde değil diyerek ödememektedir. Özel kurumlar bu durumdan mağdur olmaktadırlar. Hekimlerin tıbbi kanaatlerine müdahale edilmemelidir. SGK, birçok alanda Sağlık Bakanlığı ile çekişmeler yaşamakta ve giderek sağlık politikalarını belirler hale gelmektedir. SGK, sağlık politikalarını belirlerken tamamen para eksenli hareket etmektedir. Örneğin pahalı bir ilaç gerekli olsa bile çok zor şartlarda reçete edilebilmektedir.” diye konuştu.

EK ÖDEMELER VE DÖNEM SERMAYE ÖDEMELERİ

Görüşmede ayrıca, Dr. Sezen, “Ek ödemeler ve Döner Sermaye ödemeleri emekliliğe sayılmalıdır” dedi ve “Sosyal Güvenlik Kurumu 2013 yılı bütçe rakamlarına bakıldığında 156,3 milyar lira gelir, 181,2 miyar lira gider öngörülmektedir. Öngörülen bütçe açığı 24,8 milyar lira. 2012 yılı gelirleri 140,32 miyar lira. Giderler 160,5 milyar lira olarak gerçekleşti. Bu açık, kamu ve özel sektörde maaş ödemelerinin tamamının primlendirilmemesinden kaynaklanmaktadır. Kamu çalışanlarının ek ödeme ve döner sermaye gelirleri tam gösterilirse, bu durumda SGK primlerini tam alacak. Bu gelirlerle SGK’nın bir açığı kalmayacaktır. İş sağlığı ve güvenliği yasasının gerektirdiği 109 bin ‘iş yeri hekimi’ ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu durum, ülkeyi büyük bir sıkıntı ve kaosa sokabilecektir. Hükümet, yeterli miktarda iş yeri hekimi, iş yeri hemşiresi ve iş güvenliği uzmanı yetişinceye kadar, bu kanun en az 2 yıl ertelenmelidir. 50'den az personel çalıştıran iş yerleri bu kanuni mecburiyetten yeterli hekim ve hemşire tamamlanıncaya kadar vareste tutulmalıdır. Hekimlerin meslekten men edebilme hakkı Türk Tabipler Birliği'nden alınmalıdır. Bu hak, Sağlık Şurası'na verilmelidir. Hekim diploması olmadan ruhsatsız iş yerinde sağlık hizmeti verenlere hapis cezası verilmelidir. Aile hekimliği hiçbir şekilde paralı hale getirilmemelidir. Tetkik ve sarf malzemesi aile hekiminin ödeneği içinde olmalıdır.” diye konuştu.

Bakan Müezzinoğlu ise bakanlık politikalarının, bakanlık bünyesinde ve toplumda karşılık bulmasının kendileri için yegane başarı kriteri olduğunu ifade ederek, sağlık politikalarının yürütülmesinde Sağlık-Der’in öneri ve görüşlerini önemsediklerini kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER