ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2014 Cumartesi 21:32

Bakan Işık: Fren değil gaza vereceğiz, pahalı da olsa yerli alacağız

Bakan Işık: Fren değil gaza vereceğiz, pahalı da olsa yerli alacağız


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Biz artık devlet üretenin önünde fren değil, aksine üretene gaz veren bir mekanizmayız. Artık mevzuat hazretlerine takılmak yok Bursa'da sanayicilerle bir araya geldi." dedi. Bakan Işık, önümüzdeki günlerde TBMM’den geçirmeyi hedefledikleri düzenlemeyle artık kamunun, yüzde 15 oranında pahalı olsa bilye yerli üretimi tercih edeceğini söyledi. Bakan Işık, ar-ge bölümünde çalışan bir elamanın maaşını brüt olarak 2023 yılına kadar ödemeye hazır olduklarını açıkladı.

    Bir dizi açılış ve ziyaret için geldiği Bursa’da akşam saatlerinde iki ayrı sanayi kuruluşunu ziyaret eden Bakan Işık, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği toplantıya katıldı. Toplantının basına açık olan bölümünde konuşan Bakan Işık, kişi başı milli gelirin 3 bin 300 dolardan 10 bin 500 dolara yükseldiğini, bu sebeple oluşan orta gelir düzeyini mutlaka aşmaları gerektiğini dile getirdi. Işık şunları kaydetti: "Bugünkü seviyeleri yeterli görmeyeceğiz. Orta gelir tuzağını aşacağız. Bunu yapabiliriz ve potansiyelimiz var. İrademiz de var. Peki ne yapmak durumundayız. Yapmamız gereken, toplumu bir bütün halinde seferber etmemiz lazım. Türkiye'nin var olan potansiyelini hayata geçirirsek Allah'ın izniyle kimse ülkenin önünde kimse duramayacaktır. 11 yıllık performans bunu çok da güzel gösterdi. Bu noktada bütün gayretimiz, müteşebbisimizin, üreticimizin önünü açmak. Biz artık devlet üretenin önünde fren değil, aksine üretene gaz veren bir mekanizmayız. Artık mevzuat hazretlerine takılmak yok. Gerektiğinde mevzuat düzenlemesini yapacağız. Üretimin önündeki engelleri kaldırmaya devam edeceğiz."

    "YERLİ ÜRETİM DAHA PAHALI DA OLSA TERCİHİMİZ OLACAK"

    Önümüzdeki hafta TBMM’de yasalaştırmayı planladıkları yeni düzenlemeyle yerli üretimin önünü daha da açacaklarını belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Şu anda mecliste önümüzdeki hafta görüşülecek 4 tane maddemiz var. Bir tanesi ofset uygulamasının önünü iyice açıyoruz. Bir tanesi bir noktadaki yerli ve yabancı üretim arasındaki fiyat farkı yüzde 15'e kadar yerli üretimin lehine olursa, o ürünü almayı mecbur haline getiriyoruz. Yerli üretim yüzde 15 pahalı bile olsa, kamu kurumlarını onu almak zorunda olacak. Bir tanesi de 'ben yeni bir ürün geliştirdim, iş bitirme belgem yok' diyenlere. Bakanlık olarak girişimci kardeşlerimize iş bitirme belgesini biz veriyoruz. Bunun zorluklarını biliyoruz. Bir başkası da herhangi bir Ar-Ge faaliyeti sonucunda elde edilen bir ürün veya mülkiyet devir edilirse, o üretime dönüştürülürse, herhangi bir üretimin parçası olursa, o geldiği parça kadar üretilen kurumlar vergisinin yarısından devlet olarak vazgeçiyoruz." diye konuştu.

    Bir müteşebbisin teknolojik ürün ürettiyse, bu ürünün üretiminden satışına kadar her aşamada desteklediklerini anlatan Bakan Fikri Işık, "Biz KOBİ'lerin kalkınmada motor gücü olduğunu biliyoruz. Onun için küçük işletmelere daha çok destek vereceğiz. Bir işletme, teknolojik ürün üretirse, buna 5 milyona kadar makine ve teçhizat desteği veriyoruz. Orta ölçekli işletme için 4 milyon, büyük ölçekli işletme için 2 milyon lira kadar. Kredi kullanmak durumunda kalırsa, faiz desteğinin tamamını devlet olarak küçük ölçekli işletmelere, orta ölçekli işletmelere de yarısını biz karşılıyoruz. Bu da yetmiyor, eğer bu işletme üretime geçerse, ilk bir yıllık işletme gideri, mesela kira giderinin yüzde 75'e kadar biz karşılıyoruz. Çalıştırdığı işçinin sigorta bedelinin, yüzde 75'ine kadar biz karşılıyoruz. Bu işletme, Ar-Ge yeteneğini kaybetmesin diye bir tane personelinin brüt asgari ücret üzerinden 2023 yılına kadar finansmanını biz karşılıyoruz." şeklinde konuştu.

    "SON VESAYET MEKANİZMASINDAN DA KURTULACAĞIZ"

    Türkiye’nin Dünyadaki yeri iyi bildiklerini ifade eden Işık öyle devam etti: "Almamız gereken bir mesafe var. Tüm mekanizmalarımızı buna göre oynuyoruz. Yeter ki, siz üretime katkıda bulunun. Biz, mutlaka orta gelir tuzağından kurtulalım. Bununla ilgili pek çok destek mekanizması var. Yaşanan dalgalanmaların geçici olduğunu özellikle ifade ediyorum. Türkiye'nin son vesayet mekanizmasından da kısa sürede kurtulacağına inanıyorum. Planlamalarınızı yaparken ümitsizlik ve moral bozukluğu içinde olmayın. Türkiye, pek çok badireyi atlattı. Bunu da atlatacak."


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER