ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ağustos 2013 Cumartesi 16:22

Bakan Fatma Şahin: Rehberlik hizmeti ile birçok çift boşanmaktan vazgeçti

Bakan Fatma Şahin: Rehberlik hizmeti ile birçok çift boşanmaktan vazgeçti


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, 'sevgi evleri', çocuk evleri sistemi ile artık çocukların hayatın içerisinde olduğunu belirterek, "Komşuları ile gittikleri okulları ile bindikleri servisleri ile kendi içinde yaratılmış bir bölgede değil, hayatın içerisinde yeni bir yapılanmaya gidiyoruz ve bunu çok hızlı bir şekilde de olumlu yansımalarını aldık. Akademik başarılarında, not ortalamalarında çok ciddi düzelmeler oldu.”

Bakan Şahin, boşanmak isteyen çiftlere yönelik rehberlik ve danışmanlık hizmeti neticesinde birçok çiftin boşanmadan vazgeçtiğine dikkat çekerek, bunu bir devlet politikası, bütün Türkiye’de uygulanacak model üzerinde, Adalet Bakanlığı ile çalıştıklarını kaydetti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Aksaray’a geldi. Aksaray Valiliği önünde Vali Selami Altınok, Belediye Başkanı Nevzat Patla, Garnizon Komutanı Albay Mustafa Aytekin, daire müdürleri ve sivil toplum örgütlerinin katıldığı karşılamada, gerçekleştirilen selamlaşmanın ardından Bakan Şahin valiliği ziyaret etti.

Bakan Şahin, valilikte yaptığı açıklamada, Aksaray’ın çok önemli bir il olduğunu, tarih boyunca da çok önemli olmuş bir mekan olduğunu söyledi. Özellikle ipek yolunun bu güzergâhtan geçmiş olması, içinden Orta Asya’ya, Orta Asya’dan Anadolu’ya açılan kapı olarak Aksaray'ın güçlü bir şekilde tarihte yerini aldığını belirtti. Özellikle son 10 yılda, çok güzel teşvikler alarak buranın artık gerçekten büyüyen bir şehir olması, değişen, gelişen bir şehir olması noktasında çok önemli bir dönüm noktası geçirildiğini ifade eden Şahin, "Bu bakımdan ben bugüne gelmesinde emeği geçen özellikle bütün milletvekili arkadaşlarıma, burada İlknur hanım başta olmak üzere, belediye başkanımız ve şehrin bütün yöneticilerine çok teşekkür ederim. Çünkü kasaba olan, il adı ile kasaba olan bir şehir bugün gerçekten değişen, gelişen, güzelleşen, hak ettiği yere ulaşan bir noktada. Bize düşen şey de biraz önce değerli valimin söylediği gibi sosyal adalet, sosyal barış, sosyal refah çok önemli. Ekonomik olarak kalkınmayı eğer siz beşeri sermaye ile güçlendiremezseniz sosyal adaleti sağlayamazsınız. Sosyal devlet olarak anayasanın bize verdiği görev, bunun gereğini yapmak. Bu yüzden garibin, fakirin fukaranın, kimsesizlerin kimi olarak yola çıktık. Bu bakımdan da son 10 yılda çok önemli bir değişim, dönüşüm yaşandı. Sayın Başbakanımızın liderliğinde sosyal hizmetle sosyal yardım güçlü bir şekilde insanların yaşamına dokunmaya başladı. 2 yıldan beride bakanlığımız çok genç bir bakanlık. Yeniden yapılandı. Devlet bakanlıkları kapatıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, birçok devlet bakanlığı birleştirilerek idari ve mali olarak güçlendirilen bir bakanlığa dönüştürüldü. Şimdi bu yapı içerisinde biz bakanlığımızı yeniden yapılandırıyoruz. 5 genel müdürlüğümüz, 32 daire başkanlığımız var. Bugün 2 genel müdürümüz ile buradayız. Özellikle çocuklarımız bizim her şeyimiz. Şu an 14 bin evladımız var. Çocuklarımızın yarınlara hazırlanması, kendi evlatlarımız gibi bu milletin geleceğine dair önemli hedeflerde bizim evlatlarımızın da yerini alabilmesi için kurumu her yönden güçlendirirken, yapısal dönüşüm içerisindeyiz.” diye konuştu.

"TÜRKİYE’DE 600 BİN GÖNÜL ELÇİSİ VAR"

Türkiye’de 600 bin gönül elçisi olduğunu belirten Bakan Şahin, “Bütün Türkiye’de 600 bin gönül elçimiz oldu. Başkaları için bir şeyler yapma duygusunu güçlendirmek aslında o kadar önemli bir duygu ki her şey para pul değil. O insani duyguyu, o vicdani duyguyu güçlendirmemiz gerekiyor. Aksaray da burada, diğer illere göre çok önemli başarılar elde etti. Hem valimizin, hem eşinin, hem milletvekillerimizin bire bir takibi ile şu anda koruyucu aile sisteminde de çok önemli değişim dönüşüm yaşanıyor. Sevgi evleri, çocuk evleri sistemi ile artık çocuklarımız hayatın içerisinde. Komşuları ile gittikleri okulları ile bindikleri servisleri ile kendi içinde yaratılmış bir bölgede değil, hayatın içerisinde yeni bir yapılanmaya gidiyoruz ve bunu çok hızlı bir şekilde de olumlu yansımalarını aldık. Akademik başarılarında, not ortalamalarında çok ciddi düzelmeler oldu.” diye ifade etti.

BOŞANMAK İSTEYEN ÇİFTLERE REHBERLİK VE DANIŞMANLIK

Boşanmak isteyen çiftlere yönelik rehberlik ve danışmanlık hizmeti verdiklerini de dile getiren Bakan Şahin, bu çalışma kapsamında birçok çiftin boşanmadan vazgeçtiğini gördüklerini belirterek, “Şu anda 5 ilde pilot çalışma yaptığımız, boşanmak için gelen, başvuran çiftlere rehberlik ve danışmanlık sistemi ile birçok çiftimizin boşanmaktan vazgeçtiğini gördük ve bunu bir devlet politikası, bütün Türkiye’de uygulayacağımız model üzerinde, Adalet Bakanlığı ile çalışıyoruz. Tabi kadın, kadının statüsünü güçlendirmek, kız çocuklarının eğitimini artırmak, kadının her alanda güçlenmesini, ailenin güçlenmesi olarak görüyoruz biz.” şeklinde konuştu.

"KADINA ŞİDDET VE TECAVÜZ ORANLARI HER YIL DÜŞÜYOR"

Bir gazetecinin, ‘Son günlerde kadına şiddet, tecavüz ve taciz olayları arttı, bunun için bir önlem alınıyor mu’ sorusunu yanıtlayan Bakan Şahin, şunları ifade etti: “Şimdi aslında gözükmeyen, yok sayılan bir sorunun, halının altında olan, kapalı bir toplulukta olan ve kendi içinde kapatılan bir sorunun ülke demokratikleştikçe, insan hakları arttıkça, kadın hakkı, çocuk hakkı, engelli hakkı arttıkça, devlet kurumsal olarak bu sorunu görüp gerekli tedbiri aldıkça, birey tek kadın için değil, çocuk için engelli için kendi hakkını hukukunu arama gücü oluştukça, yani açık topluma gittikçe bu bütün modern ve çağdaş dünyada bir değişim süreci yaşanıyor. Biz de bu değişim sürecini yaşıyoruz. Dolayısı ile biz burada son derece arttı dediğin algıda seçicilik olduğunu rakamlarda çok ciddi düşüşler olduğunu görüyoruz. Rakamlar düşüyor. Fakat daha önce 3’üncü sayfa haberleri ana manşete gelince toplumda acaba çok mu arttı şeklinde haklı bir endişe var. Ama biz tamamen ekip olarak bu işin azalması yönünde kurumsal altyapımızı oluşturduk. Hukuk devleti normlarında şu an dünyanın en ileri, bugün girmeye çalıştığımız Avrupa Birliği ülkelerinden daha ileri yasamızı oluşturduk. Bunda çok iddialıyız. İstanbul Anlaşması’nı birçok batı ülkesi daha imzalamadı. Mali külfeti var diye, biz imzaladık. Dolayısı ile kadınlarımız daha önce gittiği zaman, müracaat ettiği zaman kabul görmeyen, sorun olarak görülmeyen şeyin bugün devletin kurumları tarafından, başbakanımızın genelgesi ile hiç kimseye şiddet uygulanmaması gerekiyor. Şiddet uygulanıyorsa biz devlet olarak onların yanındayız anlayışından dolayı kendilerini daha güvence de hissediyorlar. Her yıl düşen oranlarda bu işi hızlı bir şekilde inşallah şiddetsiz bir topluma doğru götüreceğiz.”

Bakan Şahin, daha sonra yaya olarak Aksaray Belediyesi'ne gitti. Yolda karşılaştığı simit satan bir kadınla sohbet eden Şahin, girdiği bir çay ocağında da çay içti. Bir vatandaşın, üniversite 2. sınıfında okuyan oğlu için iş talebini dinleyen Şahin, bu öğrenciye burs verilmesi konusunda yardımcı olunması için yetkililere talimat verdi. Daha sonra Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta'yı ziyaret eden Şahin, ardından Abdulkadir Üçyıldız Huzurevi'ne geçerek, huzurevi sakinleri ile sohbet etti.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER