ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 01:13

Bakan Fatma Şahin New York'ta


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kadına şiddetin önlenmesi noktasında kanunların tek başına yeterli olamayacağını belirterek, ''Temel ihtiyacımız olan şey, sevgi toplumu olmak. İletişimi, hoşgörüyü, empatiyi, sorumluluğu, saygıyı artırmak durumundayız'' dedi.

Bakan Şahin, ABD'nin New York kentinde, Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde düzenlenen ''Yasal Reformlar ve İyi Uygulamalar'' ile ''Kadına Yönelik Şiddet: Endişelerimiz, Cevaplarımız'' konulu etkinliklere katıldı.

Etkinliklerde yaptığı konuşmalarda, Türkiye'nin kadına şiddete yönelik politikaları ve gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında bilgiler veren Şahin, ''Millete hizmet etme yolculuğuna çıktığımız zaman 'önce insan' dedik. İnsanı merkeze alarak, kadın-erkek, engelli-engelsiz, yaşlı-genç herkesin birinci sınıf insan olması yönünde hedefimizi koyduk'' diye konuştu.

Kadına şiddeti, kalkınmanın, ilerlemenin önünde çok büyük bir engel olarak gördüklerinin altını çizen Şahin, ''Bugün huzurlarınızda, geçen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kanununu, iç hukukunu tamamlamış bir şekilde, bunu parlamentoda diğer partilerin milletvekillerinin oy birliğiyle çıkarmış bir parlamentonun temsilcileri olarak bulunuyoruz'' ifadesini kullandı.
    
''Kadına şiddetle ilgili sözleşmeyi çekincesiz imzalayan ilk ülkeyiz''
    
Şahin, Avrupa Konseyi'nin İstanbul'da yaptığı toplantıda, kadına yönelik şiddetle ilgili çıkan anlaşmayı ilk çekincesiz imzalayan ülkenin Türkiye olduğunu anımsatarak, şunları söyledi:

''Aynı mantıkla iç hukukumuzu yeniden yapılandırdık. Ne şekilde koruyacağız- Nasıl önleyeceğiz- Koruyamazsak ve önleyemezsek nasıl cezalandıracağız- Buradaki sistemi kendi içinde nasıl senkronize edeceğiz- Nasıl politika oluşturacağız- Bu kanunun içinde çok net bir şekilde tanımlandı.

'Derhal koruma' dediğimiz bir sistemi hayata geçirdik. Türk adalet sisteminde ilk kez, 'zorlama hapis', yani verilen karara uymayanın özgürlüğünü elinden alacak şekilde çok yüksek caydırıcılık ve büyük cezalar başlattık. Aile mahkemesi hakimleri, yasanın getirdiği yetkiyi kullanarak önemli kararlar vermeye başladı.''

Bakan Şahin, hukuk devleti olma ve hukuku düzenlemenin, en temel görev olduğunu ifade ederek, ''Ama beraberinde kurumsal kapasitenizi güçlendirmeniz, yasanın size verdiği hakkı kullanabilmeniz için de gerekli altyapıyı oluşturmanız gerekiyor şüphesiz'' değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili olarak bazı ülkelerin maliyet çekincelerine karşın ''Bizde kadının yaşam hakkı önemlidir. Bu işin maliyetine bakmayız'' yönünde bir yaklaşımı benimsediğini anımsatan Şahin, parlamento sürecinin de son derece hızlı bir biçimde tamamlandığını vurguladı.

Şahin, kadına yönelik şiddeti, toplumsal bir sorun olarak gördüklerinin altını çizerek, ''Kahvehanelerde oyun oynayan erkeklere gidip, 'bu oyuna 40 dakika mola verin ve bizi dinleyin' diyor ve onlara kadın-erkek ve aile iletişimi ile kadına şiddet gibi konularda yapılabilecekleri drama şeklinde anlatıyoruz. Bunu da tüm Türkiye genelinde yaygınlaştıracağız'' diye konuştu.
   
 ''Kadına yönelik şiddet düşme eğiliminde''
    
Kadına yönelik şiddet konusunda izleme ve takibin taşıdığı öneme de vurgu yapan Şahin, şunları söyledi:

''İzleyip, değerlendirip her vaka üzerinde neler yapıldığını sonuçlandırmamız gerekiyor. Bunu da başarmak üzereyiz. Şu çok önemli, istatistiklerde hep kayıt dışı olan ülkemdeki sorun, kayıt altına alındı ve düşme eğilimine girdi. Geçen yıl 177 olan kadına yönelik şiddetten dolayı ölen kadın sayısı bugün 155'e düştü. Bir kadın canı bile çok önemli. Bu yüzden bu mücadeleye devam edeceğiz.''

Şahin, Türkiye'nin, şiddetsiz bir dünya için mücadele ettiğini dile getirerek, ''İstediğimiz en mükemmel kanunu çıkartalım. Uygulamalarda bunun kapasitesini güçlendirelim. Yapılması gereken her şeyi yapalım ama temel ihtiyacımız olan şey, sevgi toplumu olmak. İletişimi, hoşgörüyü, empatiyi, sorumluluğu, saygıyı artırmak durumundayız. Herkes, başkasından beklemeden, kendini hesaba çekerek, kendi kendini bu konuda denetlemek zorunda. Her bir birey, her toplum, dünyadaki gelişim ve değişimin bu duyguların güçlenmesinden geçeceğine inanıyorum'' ifadesini kullandı.

Bakan Şahin, şiddetsiz, barış ve huzur dolu bir dünya için mücadeleye devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER