ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 22:36

Bakan Eroğlu: “Türkiye günübirlik yaşamaktan kurtuldu”

Bakan Eroğlu: “Türkiye günübirlik yaşamaktan kurtuldu”


Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye’de günübirlik planlama döneminin sona erdiğini belirterek, “İnşallah çözüm süreciyle birlikte geleceğe emin adımlarla yürümek istiyoruz” dedi.

Bakanlığına ait yatırımlara ilişkin temel atma ve açılış törenlerine katılmak üzere Aydın’a gelen Bakan Eroğlu, Aydın’a son gelişinde açıkladığı 40 yatırıma ilave olarak 23 yeni müjdeyle geldi. Aydın Valiliği’ni ziyaret eden Bakan Eroğlu, Vali Kerem Al, AK Parti Aydın milletvekilleri Mehmet Erdem ve Gültekin Kılınç ile kalabalık bir grup tarafından karşılandı. Bakan Eroğlu’na Orman Genel Müdürü İbrahim Çiftçi ve Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş ve bakanlığına bağlı kurum amirleri de eşlik etti.

Valilik makamında yeni müjdelerini açıklayan Bakan Veysel Eroğlu, Aydın’a 9 tesisin açılışı, 6 tesisin de temel atma töreni için geldiğini belirtti. AK Parti iktidarı ile birlikte Aydın’a son 10 yılda geride kalan 70 yıllık yatırımdan daha fazla yatırım yapıldığını kaydeden Bakan Eroğlu, 1862 yılında Aydın Vilayet Encümeni tarafından dile getirilen ve merhum Başbakan Adnan Menderes’in de hatıralarında yer alan Çine Barajı’nı bitirmenin kendilerine nasip olduğunu belirtti. Bakan Eroğlu, Aydın’a son 10 yılda 6,5 milyar TL yatırım yapıldığını ve bunun da 3.6 milyar TL’sinin kendi bakanlığına ait yatırımlar olduğunu kaydetti.

“AYDIN’IN HİZMETKARIYIM”

Şu anda Çine Barajı önüne yapılacak olan Gökbel Barajı projesinin çok hızlı bir şekilde projelendirildiğini ve bu baraj ile 21 bin hektarlık alanın basınçlı su ile kapalı devre sulanacağını kaydeden Eroğlu, “Aydın’a önceki gelişimde 762 milyon TL değerindeki 40 müjdeyle gelmiştim. Bu seferde elim boş gelmedim. Bugün 19 projenin daha müjdesini veriyorum. 151 milyon TL’lik bu yatırımla birlikte inşallah Aydın’da 1 milyar TL’lik yatırım gerçekleştireceğiz. Bunun dışında dün açıkladığımız dört ayrı müjdemiz daha var. Aydın’ı erozyon kontrolünde pilot il ilan ettik. Taşkınlardan korunma için Yukarı Havza ıslah çalışması yapacağız. Aydın genelindeki tüm baraj ve göletlerin çevresinde yeşil kuşak ağaçlandırması gerçekleştireceğiz. Birde ‘Bin Güne Bin’ gölet projesi kapsamında Aydın’da 13 yeni gölet daha inşa edeceğiz. Aydın her şeyin en güzeline layık. Demokrasi şehidimiz Adnan Menderes’in memleketi. Dolayısıyla bizim için de bir vicdan borcu var. Ben kendimi Aydın’ın hizmetkarı olarak kabul ediyorum” diye konuştu.

“AYDIN’A LAYIK BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYIMIZ OLACAK”

Aydın Büyükşehir Belediye başkan adaylığı için isminin geçtiğinin hatırlatılması üzerine Bakan Eroğlu, “Ben hükümetin üyesiyim. Böyle bir niyetim yok. Aydın’a layık çok güzel bir büyükşehir belediye başkan adayımız olacak ve Aydın’ın havası değişecek. Bu konuda biz kararlıyız. Benim şu anda ikinci dönemim. İnşallah bir dönemde devam edeceğiz. Biz her zaman Aydın’a hizmet için varız. Her zaman Aydın’a hizmet edeceğiz ve büyükşehir başkanımız seçildikten sonra da desteğimiz sürecek” şeklinde konuştu.
Aydın’daki orman fidanlığının durumunun sorulması üzerine Bakan Eroğlu, İstanbul’un 30 yıllık su meselsini 2071 yılına kadar çözdüklerini, şehir merkezinde kalan Aydın Orman Fidanlığı’nın Aydın’ın ve Aydınlının menfaati neyi gerektiriyorsa o şekilde tasarruf edeceklerini cevabını verdi.

“TÜRKİYE’NİN MASTIR PLANLARINI HAZIRLIYORUZ”

Çözüm süreci kapsamında oluşması beklenen geri göçe karşı hükümet olarak her türlü tedbiri aldıklarını kaydeden Bakan Eroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ülkemiz çok büyük bir ülke. Devletimiz çok büyük aslında. Biz farkında değiliz daha yeni yeni farkına varıyoruz. Türkiye dünyanın ilk 16’ıncısı büyük ekonomisine sahip. Hedefimiz ilk 10’a girmesi. Dolayısıyla planlamalar yapılıyor. Eskiden planlamalar günü birlik yapılırdı. Başbakanımızla birlikte buna son verdik. Şimdi büyün Türkiye’nin mastır planlarını hazırlıyoruz. Her ilin 5, 15 ve 2023 yılına kadar olan eylem planları hazır. Artık derme çatma ve günübirlik düşünülmüyor; büyük düşünülüyor. Bütün illerimizi 2023’e hazırlıyoruz. Bu konuda çözüm süreci de çok faydalı olacak. Vatandaşımızda zaten görüyor. Mühim olan birlik, beraberlik ve kardeşliğimizi pekiştirmek. Tek vatan, tek devlet, tek bayrak olgusunu uygulamak temel hedefimizdir. İnşallah çözüm süreciyle birlikte geleceğe emin adımlarla yürümek istiyoruz. Süreçte hayırlı olacak çünkü niyetimiz halis.”

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER