ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Şubat 2014 Cuma 15:18

Bakan Eroğlu, Tıbbi Aromatik Bitkiler Müzesini gezdi

Bakan Eroğlu, Tıbbi Aromatik Bitkiler Müzesini gezdi


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Habib-i Neccar Camii’nde kıldığı cuma namazının ardından Tıbbi Aromatik Bitkiler Müzesini gezdi.

Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıyan müze hakkında yetkililerden bilgi alan Bakan Eroğlu, ziyaretçi anı defterini imzalayarak ikram edilen şifalı çaydan içti. Müzenin önemli merkez olacağını söyleyen Eroğlu "Sağlık ve kozmetik sanayinde bu ve bu bitkiler tabi olduğu için artık dünyada şifalı olarak bilinen bitkilere büyük bir yöneliş var. Esasen geçmişte de atalarımız bütün ilaçlarını bu bitkilerden yapıyorlardı. Ama biz maalesef bunları ihmal etmişiz. Zamanla koca karı ilaçları diye atmışız. Ama şu anda dünyada bu konuda fakülteler, araştırma merkezleri var. Biz geç farkına vardık. Bu konuda Hatay vakfı öncülük ediyor. Bu bakımdan teşekkür ediyorum.” dedi.

Bakanlık içerisinde odun dışı ürünlerden sorumlu başkanlık birimin kurulduğunu aktaran Eroğlu şöyle konuştu: "Bakanlık olarak ilk defa orman teşkilatının 174. yılında odun dışı ürünler adıyla başkanlık kurduk. Ve tamamıyla güzel kokulu bitkiler, defne, badem, ceviz bunları yetiştirmek için arkadaşlarımız gayret ediyor. Şu ana kadar 400 milyon dolarlık ihracat yaptık. 4 ayrı iklimin ortak noktası olduğu için Türkiye bu şekildeki bitkilerin kavşak noktasıdır. Hangi bitkinin neye yararı varsa bil fiil ihracat kapısını açacağız".
Müzenin gezilmesinin ardından Bakan Eroğlu, İskenderun’a hareket etti.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER