ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 18:44

Bakan Eroğlu: "Sağlıkta önemli mesafeler katettik"

Bakan Eroğlu: "Sağlıkta önemli mesafeler katettik"


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, eskiden insanların korkusundan hastaneye gitmekten çekindiğini, şimdi hava ambulanslarıyla hastaların dağ başından alınıp hastanede tedavi edildiğini söyledi. Veysel Eroğlu, sağlık alanında çok önemli mesafeler katettiklerini belirtti.

Eroğlu, bir dizi inceleme ve temel atma törenleri için geldiği Afyonkarahisar’da Devlet Hastanesi'ni ziyaret etti. Yeni hizmete giren MR cihazı ve nükleer tıp cihazlarını inceledi. Sağlık sisteminde muazzam bir dönüşüm olduğunu belirten Eroğlu, pek çok cihazın alınarak hastaların hizmetine sunulduğunu söyledi. Eroğlu, “Milletimiz vatandaşlarımızın ‘Allah razı olsun’ demesi bize yeter. Biz bunları rüyamızda bile göremezdik. Şimdi dağın başında vatandaşımızın başına bir iş gelse ambulans helikopterle alıp tam teşekküllü bir hastaneye götüreceğini hayal bile edemezdik. Yurt dışındaki vatandaşlarımızı acil durumlarda ambulans uçağıyla Türkiye’ye getirip burada tedavi ediyoruz. Türkiye nereden nereye geldi.” dedi.

AFYONKARAHİSAR 5 YILDIZLI BİR ŞEHİR OLACAK

Afyonkarahisar’ı sağlık turizminin de merkezi yapmaya kararlı olduklarını ifade eden Eroğlu, Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde(AKÜ) 400 yataklı çok muhteşem bir fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi kurulduğunu dile getirdi. Eroğlu, “Fizik tedavi, kaplıca turizmi, termal tedavi de Afyonkarahisar merkez olacak. Bunu böyle söylüyorsak bize inanmanız lazım. Ne söz veriyorsak onu yaparız. Sözümüzün eri bir hükümetiz biz. Yapamayacağımız şeyin sözünü de vermeyiz. Geçmişte Afyonkarahisar’da hastane yapılamayacağı, yapıldıktan sonra da ‘çöküyor’ dediler. Ancak şu anda bakın Türkiye’nin en modern hastanesi. Dolayısıyla bunlara itibar etmemek gerekiyor.” diye konuştu.

Yeni hizmete giren MR cihazı ve Nükleer Tıp’ın hastalara önemli kolaylıklar sağlayacağını belirten Eroğlu, hastaların il dışına gitmesine gerek kalmayacağını, MR cihazının Türkiye’de 6 yerde olan teknoloji harikası bir cihaz olduğunu anlattı. Eroğlu, “Geçmişte ben hasta olmamak için gayret ederdim. Çünkü insanın hastaneye gitmesi daha çok insanı hasta ederdi. 10-15 yıl önce hastane kuyrukları insanı bıktırıyordu. Ancak, şimdi hastanelerimiz 5 yıldızlı otel gibi oldu.” şeklinde konuştu.

"AFYONKARAHİSAR’A YATIRIMLARIMIZ SÜRECEK"

Afyonkarahisar’da yatırım seferberliğinin devam edeceğini beliren Eroğlu, sözlerine şöyle devam etti; “Sulanacak ne kadar alan varsa tamamını sulayacağız. Çok sayıda baraj inşaat ettik. Büyük barajlar göletler inşaat ettik. 51 adet demiştik 70 adet barajı inşaat edeceğiz. Ancak bir kısım medya ‘bakan barajı göle de çevirdi’ diye eleştirdi. Aslolan iş bitirmektir. İşi tamamlamaktır. Mevzuat işini önünü aşmak içindir. Beni tenkit edenlere, ‘barajı gölet olarak kabul ediyor’ diyenlere bu cevabı vermek istiyorum.”

Eroğlu, Afyonkarahisar'ın 50-60 yıllık su problemini çözdüklerini, yolların duble yol olduğunu 3-5 saatlik yolların 1,5 saate düştüğünü, havaalanı sefer sayısının da hızla arttığın dile belirtti. Afyonkarahisar’ın yıldızlı parlayan bir şehir olduğunu anlatan Eroğlu, sözlerin şöyle sürdü; “ Hızlı trenin de gelmesiyle ulaşımda ve sağlık 5 yıldızlı bir şehir olacak. 5-10 yıldır şehri görmeyen insanlar çok değiştiğini görüyor. Arıtma tesisiyle menba suyu gibi su veriyoruz. Depoları yaptık. Kanalizasyon, su ve yol alt yapı şebekesi değişti. Türkiye örnek çalışmalar yapıyor. Çevre konusunda çağ atladı. Bizden önce atık sular akarçaya atılıyordu. Biz dünyanın en ileri biyolojik arıtma tesisini kurduk. Bütün iller örnek alıyor.Merkez ve beldelerin çöplerinden elektrik üretiyoruz. Türkiye’de Kayseriyle birlikte orman varlığını artıran en fazla iliz. Kayseri’yi yüzde 6’dan yüzde 13’e, Afyonkarahisar’ı da yüzde 12’den yüzde 23’e yükselttik.” 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER