ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Kasım 2012 Pazar 20:20

Bakan Eroğlu, 26 yatırım müjdesi

Bakan Eroğlu, 26 yatırım müjdesi


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Osmaniye'ye eli boş değil, 26 yatırım müjdesiyle geldiğini söyledi. 2013 yılında Osmaniye'ye 51 milyon 321 bin TL'lik yatırım yapacaklarını belirten Eroğlu, gurur duyduğunu belirtti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, ziyaret ettiği Osmaniye Valiliği bahçesine defne fidanı dikti. Valilik şeref defterini imzalayan Eroğlu'na, Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, Osmaniye Valiliği şildini takdim etti.

Bakan Eroğlu, Osmaniye'de Orman Genel Müdürlüğü'nün, bu yıl 28 bin dekar alanda yaptığı ağaçlandırma çalışmalarını yıl sonuna kadar tamamlayacağını belirtti. Aroğlu, ''Osmaniye'de hiç olmazsa bal üretimini hızlandırmak, canlandırmak amacıyla bal ormanı kuracağız. Malum, daha önce kanunda bir madde varmış. Hayvanlar ormana giremez diye. Arıcılar da arılar ormana giremez diye böyle bir değerlendirme yapmış. Şimdi biz bütün Türkiye'de 107 tane bal ormanı kurduk. Dünyada bal üretiminde beşinci sıradaydık, ikinci sıraya yükseldik. Dolayısıyla arıcılığı ve bal üretimini Osmaniye'de de canlandırmak istiyoruz. Nasıl ki diğer odun dışı, mesela defneden, ceviz ve bademe kadar köylüye destek vermek suretiyle destek veriyorsak, şimdi de bal ormanları kuracağız.'' dedi.

Orman Yasası ile mağdur durumdaki birçok kişinin problemlerinin çözüldüğünü vurgulayan Bakan Eroğlu, ''Buraya geldiğimde bir söz vermiştim. Yayla Kanunu ile ilgili problemlerin çözüleceği ile ilgili bir söz vermiştim. Zorkun Yaylası'yla ilgili, yaylalarla ilgili kanun çıkardık mı? Bir de 2B ile ilgili aşağı yukarı 40 yıldır çözülemeyen problemi biz çözdük mü? Gerçekten devletle millet arasındaki ihtilafın çözülmesini sağladık. Zorkun Yaylası ile ilgili şunu da ifade edeyim. Burada ormana ev yapmışlar ama ormanı korumuşlar. Başka yerlerde ormanı yok etmiş, ağaçları kesmişler. Yani orman vasfını kaybetmiş. 31.11.1981 tarihinden önce orman vasfını kaybeden bu alanları 2B kapsamına aldık. Onlar korudukları için ben çok duygulandım. Ormanları tahrip olmamış, dolaysıyla onları da 2B içine aldık. Devam eden mahkemeler, kanunda belirtilen tarihten, 31.12.2011 tarihinden, önce ormana ev yapılmışsa bir sorun yok ama yeni yapılmışsa yıkıyoruz. Diğer mahkemeler doğrudan düşecek.'' şeklinde konuştu.

'ARTIK DAĞLARDA RAHATÇA GEZEMİYORLAR'

Eroğlu, Şemdinli'de meydana gelen çatışma ilgili sorulan soruya ise ''Şehitlerimize Allah'tan rahmet niyaz ediyoruz. Terörle mücadele devam ediyor, devam edecek. Bu toprakların bir karışını hiç kimseye veremeyiz, vermeyiz. Çünkü bu toprakları kanla aldık. Bayrağımızın rengi kanımızın rengi, dolayısıyla bu şanlı bayrak 778 bin kilometrede ilelebet dalgalanacak. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu minarelerde ezanlar ilelebet okunacak. Sesini hiç kimse kesemez. Dolayısıyla diyoruz ki tek millet, tek bayrak, tek vatan diye her zaman bunu ifade ediyoruz. Teröre karşı bütün güvenlik güçlerimiz bir strateji değişikliği yaptı. Biliyorsunuz, şu anda her tarafta, inlerinde aranıp etkisiz hale getiriliyor. Bunu biliyorsunuz. Artık dağlarda rahatça gezemiyorlar. BBu arada şehitlerimiz oluyor, yüreğimizi yakıyor.'' cevabını verdi.

Valilik makamını ziyaretin ardından, Valilik Ahmet Cevdet Paşa Toplantı Salonu'ndaki il koordinasyon toplantısına geçildi.

SARI ÖNLÜK GİYMEYEN BASIN, BAKAN’I TAKİP EDEMEDİ

Bu arada, Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah’ın uygulamaya koyduğu basın mensuplarına sarı önlük giyme zorunluluğu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun valilikteki programında da yine sorunlara neden oldu. Önlük giymek istemeyen ve böyle bir uygulamanın Türkiye’nin hiçbir yerinde olmadığını söyleyen bazı basın mensupları, tören alanlarına alınmadı. 'Basın' yazılı sarı önlük uygulaması, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda da uygulanmış, basın meslek kuruluşlarının tepkilerine rağmen, valilikten 'geri adım yok, uygulamaya devam' denilmişti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER