ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ağustos 2013 Cumartesi 00:48

Bakan Ergin: Geleceğe, yan yana omuz omuza yürümeyi başarmalıyız


Adalet Bakanı Sadullah Ergin, bölgedeki jeopolitik sıkıntılar nedeniyle coğrafya üzerinde hesabı ve beklentisi olanların sayısının hiç de az olmadığını söyledi.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti'nin kuruluşunun 3’üncü yılı dolayısıyla düzenlenen iftar programına katılan Bakan Ergin, Türkiye’nin de içinde bulunduğu coğrafyanın önemine işaret etti. Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada, bölgenin getirdiği jeopolitik sıkıntılar olduğunu ve bölgenin dünyanın en hareketli bölgesi olduğunu söyleyen Ergin, bu konumun avantaj getirdiği kadar dezavantaj da getirdiğini ifade etti. Bakan Ergin, şöyle dedi:

"Dolayısıyla bu coğrafya üzerinde hesabı ve beklentisi olanların da sayısı hiç de az değil. O açıdan tarih boyunca bu coğrafya maalesef içeriden ve dışarıdan bir takım müdahalelerle sıkıntılar yaşanmış. Zaman zaman istikrarı yakaladığımız dönemlerde ülkenin hem huzuru hem ekonomisi hem de sosyal barışı önemli ölçüde kazanımlar elde etmiş. Akdeniz havzasına baktığınız zaman kuzeyinde, güneyinde ciddi problemler var. Oradaki ülkeler çok ciddi sorunlarla boğuşuyorlar. Akdeniz’in güneyi, Afrika’nın kuzeyindeki ülkelerde gerçekten sıkıntının, çatışmanın, üzüntünün, akan kanın, gözyaşının coğrafyası haline gelmiş. Tüm bunlar, sosyal, ekonomik ve siyasi problemlerin arasında kalmış bir ülke Türkiye. Çevremizde yaşananlardan bir miktar çıkarım yaparak. Tarihten gelen dayanışmamızı ön plana koyarak, sadece kendimiz için değil, yavrularımız için de bundan çok nispet sonuçlar çıkartarak, geleceğe yan yana, omuz omuza yürüyebilmeyi başarmamız lazım.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER