ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2014 Pazartesi 17:28

Bakan Elvan: İstanbul-Ankara hızlı tren hattına sabotaj olabilir


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul-Ankara hızlı tren hattında özellikle tellerin kesilmesi gibi bir problemle karşılaştıklarını söyledi. Elvan, "Bununla ilgili Kocaeli ve Sakarya Valilikleri gerekli soruşturmaları sürdürüyor. Daha doğrusu kabloların gece geç saatlerde kaçak olarak kesilmesiyle ilgili. Sabotaj olabilir, araştırıyoruz." dedi.

Bakan Lütfi Elvan, Bulgaristan Ulaştırma Bakanı ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

İNTERNET YASASI İLE İLGİLİ TAKDİR CUMHURBAŞKANININ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'un İnternet Yasası ile ilgili bir iki sorun olduğunu sözlerinin hatırlatılması üzerine Bakan Elvan, "İnternet Yasası ile ilgili takdir Cumhurbaşkanındır" dedi.

TÜRKSAT 4A uydusunun sinyallerinde herhangi bir sorun olup olmadığı sorusu üzerine de Elvan, uyduyla ilgili herhangi bir problemin olmadığını, iki ay içinde Türkiye'de talepte bulunan çok sayıda televizyon kanalına yeni kanallar verme imkanına kavuşacaklarını söyledi. Uydunun Avrupa'nın tamamı, Asya'nın önemli bir kesiminin ve Afrika'nın tamamına ulaşılacağını belirten Elvan, uyduyla askeri amaçlı kullanılmak üzere transponderin mevcut olduğunu anlattı.

Elvan, İstanbul-Ankara Hızlı Tren hattının açılış tarihiyle ilgili soruya da "Çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle tellerin kesilmesi gibi bir problemle karşılaştık. Bununla ilgili Kocaeli ve Sakarya Valilikleri gerekli soruşturmaları sürdürüyor. Ama çalışmalarımız devam ediyor. Bizim de hedefimiz bir an evvel İstanbul'u Ankara'ya yüksek hızlı trenle bağlamak. Bu ay gibi bir açıklama yapmadık ama hızlı trenle ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz, şu ana kadar bir aksama söz konusu değil. Birkaç lokal alanda özellikle çekilen hatların birileri tarafından kesilmesi problemiyle karşı karşıya kaldık. Daha doğrusu kabloların gece geç saatlerde kaçak olarak kesilmesiyle ilgili. Sabotaj olabilir, araştırıyoruz. Bu çalışmalarımıza engel teşkil etmiyor. Herhangi bir problemimiz yok." diye cevap verdi.

BULGARİSTAN VE TÜRKİYE ARASINDAKİ SORUN ÇÖZÜLDÜ

Bulgaristan Ulaştırma Bakanı Danail Papazov ile yapacakları görüşmeye ilişkin açıklama da yapan Bakan Elvan, iki ülke arasında tarihe dayanan bağlar ve ticari ilişkiler bulunduğunu ifade ederek, Bulgaristan ile ulaştırma ve haberleşme sektörlerinde ilişkilerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için görüşme yapacaklarını belirtti. Son günlerde Bulgaristan ile karayolu taşımacılığında sorun yaşandığını anımsatan Elvan, "Bu sorun sağduyu ile çözüldü. Biz, firmalarımızın birbiriyle rekabet etmekten çok birlikte nasıl daha fazla güçlenebilirler, nasıl daha fazla büyüyebilirler arayışı içinde olmamız gerektiğini düşünüyorum. Biz Bulgaristan'ı çok önemsiyoruz. Özellikle ulaştırma alanında ilişkilerimizi çok daha güçlendirmek istiyoruz. Önemli alanlarımız var, karayolu taşımacılığı yanında denizyolu, demiryolu, haberleşme, iletişim konuları da çok önemli işbirliği yapacağımız alanlar" diye konuştu.

Karayolu taşımacılığına yönelik geçici bir sorun yaşandığını ifade eden Elvan, şunları kaydetti: "Ama sağduyu hakim oldu ve sorun çözüldü. Bugünkü görüşmede çok kapsamlı olarak başta karayolu taşımacılığı olmak üzere ulaşım sektörünün diğer modlarında ve iletişim haberleşme alanında neler yapabiliriz. İlişkilerimizi nasıl ve ne şekilde güçlendirebilirizi tartışacağız. Ben de bu konuda olumlu kanaat sahibim. İnşallah iki ülkenin ilişkilerini güçlendirecek alt yapıyı bugünkü toplantıda oluştururuz."

TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR PARTNER

Bulgaristan Ulaştırma Bakanı Papazov ise iki bakanlık arasındaki yapıcı ve sıcak ilişkilerle sorunların yapıcı bir şekilde çözümlendiğini ifade ederek, Türkiye'nin kendileri açısından önemli bir partner ülke olduğunu bildirdi. Papazov, "Biz, birbirimizle rekabet edeceğimize partnerlik ilişkilerine girelim. Böylece daha güçlü olalım. Böylece iki ülkenin ulaştırma alanındaki firmaları da Avrupa çapında rekabet edecek güce gelecekler" ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER