ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mayıs 2013 Salı 10:37

Bakan Çiçek ve Ergün, EUREKA için Brüksel’e gidiyor


TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ar-Ge projelerinin desteklendiği uluslararası işbirliği platformu olan 18. EUREKA Parlamentolararası Konferansı için bugün Brüksel’e gidiyor.

Türkiye’nin, dönem başkanlığını yürüttüğü EUREKA tarafından 2 yılda bir düzenlenen toplantı, TBMM’nin himayesinde, 15-16 Mayıs 2013 tarihleri arasında Belçika’nın Başkenti Brüksel’de 42 üye ülkenin katılımıyla yapılacak. Bakan Ergün, 16 Mayıs tarihinde konferansın kapanış konuşmasını yapacak.
Ergün’ün yanı sıra TBMM Başkanı Çiçek, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak da konferansı izleyecek. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’un da etkinliğe katılacağı belirtildi.
Konferans öncesinde, her sene başarılı projelere verilen EUREKA 2013 Yenilikçilik Ödülü’nün (EUREKA Innovation Award 2013) verileceği bir resepsiyon ve tören gerçekleştirilecek.

EUREKA PROGRAMI NEDİR?

Pazar odaklı, kısa sürede ticarileşebilecek ürün ve süreçlerin geliştirilmesine yönelik Ar-Ge projelerinin desteklendiği uluslararası işbirliği platformu EUREKA Programı, teknoloji şirketlerinin kurdukları kümeler ile ilgili sektördeki şirketleri bir araya getirerek, uzun vadeli stratejik işbirliklerinin desteklenmesini sağlıyor. 27 yıllık geçmişe sahip program kapsamında, bugüne kadar 4 bini aşkın proje ile 30 milyar Avro’ya yakın Ar-Ge hacmi oluşturuldu. 42 ülkenin önemli sanayi kuruluşlarının yer aldığı programda, KOBİ’lerin de katılım oranı önemli ölçüde artış göstererek, toplam katılımın yüzde 50’sine ulaştı.

EUREKA’nın Temmuz 2012-Haziran 2013 tarihleri arasındaki dönem başkanlığını Türkiye üstleniyor. Bu süreçte, 42 ülkenin üye olduğu EUREKA Programı’nın Ar-Ge gündemi Türkiye başkanlığında belirleniyor.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER