ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 16:38

Bakan Çelik, gençliğinin geçtiği Mahfel’i açtı, çay içip keyif çıkardı

Bakan Çelik, gençliğinin geçtiği Mahfeli açtı, çay içip keyif çıkardı


Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen Mahfel törenle hizmet açıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, gençliğinin geçtiği Mahfel’in yeniden açılmasının önemli olduğunu belirterek, “Hizmette çorbada tuzumuz olduğu için kendimizi mutlu addediyoruz.” dedi.

    Bursa İl Özel İdaresi bünyesindeyken Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen tarihi Mahfel, törenle hizmete açıldı. Törende konuşan Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, “Belediyecilik salt asfalt yol kaldırımdan olmayıp, şehrin maneviyatına dokunmak gibi hasletleri de taşıyor. Mağaza vitrinlerindeki cansız mankenleri biliriz. Çok güzel dizayn edilmiştir, manevi yönleri olmadığı için soğuk dururlar. Şehri de istediğiniz gibi imar edin uhrevi yönüne eğilmedikçe fiziki projeler cansız kalır. Yerel, genel el ele gönül gönüle yaptığımız çalışmalarda toplu konutlar, cazibe merkezleriyle şehri imar ederken manevi yöne hatıralara el atmakta başımızın tacı gibi bakmaktayız. Mahallenin çocukluğunda hatıraları vardır. Bizim delikanlı çağımızda buralardan geçerken volta atarken mırıldandıklarımızı hatırlıyorum. Yaad etmemek mümkün değil. Buranın hatırasına hep beraber sahip çıkmamız gerekiyordu.” diye konuştu.

    Kentin kalbindeki Bursa’nın kent ziynetlerinden Mahfel’in önemli bir buluşma merkezi olduğuna dikkat çeken Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise Mahfel’in 1800’lü yıllardan beri Bursalıların güzel hatıralarının yaşandığı merkez olduğunu dile getirdi.

    Mahfel’in yeni düzenlenmiş haliyle Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisi olarak açtıklarını anlatan Altepe şunları söyledi: "Bursa’ya her alanda hizmeti sürdürüyoruz. Karada, havada, denizde hizmetlerimizi sürdürüyoruz. En önemli konu da Bursa’nın tarihi kimlik ve kültürel mirasının ortaya çıkarılmasıdır. Bu eserlerin ortaya çıkarılması ve örnek çalışmaların sergilenmesidir. Bursa’nın surlarından, çarşılarından, mahallelerinden tarihi eserlerine, han, hamam tekkeleri, şifahaneleri her şeyiyle birlikte yaşayan tarih kenti Bursa’nın ortaya çıkarılması hızla sürüyor. Dünyaya örnek çalışmalara imza attık. Unesco bizi takip ediyor. Mahfel 1800’lü yıllardan beri, Bursa’ya hitap eden Bursalıların gözde mekanı. Bursa’nın tarihi toplantıları yapıldı. Kurtuluş Savaşı’yla ilgili Celal Bayar, Bursa’nın ileri gelenlerini burada topladı. Bursa’nın nabzı hep Mahfel’de attı. Mahfel sonunda Özel İdare’nin kapanma durumuyla ilgili olarak son günlerde satışı gündeme gelmişti. Mahfel’i en güzel şekilde işleteceğiz. Orijinal kimliğine uygun olarak buluşma noktası olacak."

    Devrin ardından 15 gün içinde Mahfel’de geceli gündüzlü çalışma yapıldığını belirten Altepe, "Ne kadar fazlalık varsa söküldü. Orijinal özgün haliyle Mahfel ortaya çıktı. Şimdiden sonra da aynı şekilde hizmete devam edecek. En uygun fiyatla en kalitelisini vermeye çalışıyoruz. 4,5 yılda açtığımız tesis 27’ye çıktı. Bursalıların buluşma, huzur noktası. Güven içinde yiyebilecekleri merkezler oluyor. Mahfel de buna katılmış oldu" dedi.

    GENÇLİĞİMİZ BURALARDA GEÇTİ

    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de gençliğinin Mahfel’de geçtiğini söyledi. Bakan Faruk Çelik şunları kaydetti: "2 önemli nokta vardır Bursa’da gençliğini geçirenler için. Mahfel’den postaneye giderdik. Gün boyu gençlik yıllarınızın dakikaları bu güzergahta geçerdi. Tarihi derinlikleri olan bu sosyal alanın, korunması geliştirilmesi önemliydi. Bursa’da bildiğiniz gibi sosyal güvenlikle ilgili hizmetleri Altıparmak Caddesi’ndeki binada alırdık. Bağkur mensupları Fevzi Çakmak Caddesi’nde, Emekli Sandığı mensupları da Santral Garajdaki binada alırlardı. Bu üç parçalı durum birbirine ihtiyaç duyulması halinde vatandaşlar güzergahta koştururlardı. Kuyrukların haddi hesabı yoktu. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile birlikte 3 kurumu bir araya getirdik. 1 milyon liraya tekel binasını Bursa İl Özel İdaresi'ne kazandırdık. Türkiye’nin en büyük SGK binası Bursa’ya aittir. Tekel binasını özel idareye verirken ‘bedava olmaz’ dedik. Tekel binasını sosyal güvenliğe, karşılığında mahfeli aldık. Sümerbank binasını aldık. Emekli Sandığı binasını aldık. Fevzi Çakmak Caddesi üzerindeki binayı da aldık. 4 yeri tekel binası karşılığında aldık. Sümerbank satıldı. Mahfel üzerinde tartışmalar oldu. En doğru karar verildi. Hizmette çorbada tuzumuz olduğu için kendimizi mutlu adlediyoruz."

    onuşmaların ardından Bakan Çelik ve beraberindeki heyet, Mahfel’de çaylarını yudumlayıp, eski günleri yaadetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER