ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 11:30

Bakan bu bilgiyi ilk kez açıkladı!

Bakan bu bilgiyi ilk kez açıkladı!

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Gezi Parkı eylemleriyle ilgili çadırları kimlerin yaktığını açıkladı.


İçişleri Bakanı Muammer Güler, Taksim Gezi Parkı olaylarıyla ilgili yeni bir açıklama yaptı.

İçişleri Bakanlı Muammer Güler, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, olayları körükleyen çadırların yakılması girişiminin polis değil bir takım eylemci tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Güler, Gezi Parkı'ndaki çadırların benzin dökülüp yakılmak istendiğini ama bunu engellediklerini söyledi.

İşte Güler'in konuşmasından satır başları:

YARGININ DURDURMA KARARI VAR

2011 seçimlerine girerken başbakanımız büyük projeleri anlatmıştı. 2011 seçimleri büyük bir referandum sayılır. Başbakanımız Taksim'le ilgili referandum görüşünü ortaya koydu. Referandum Beyoğlu'nda veya İstanbul genelinde yapabilir.Kamuoyunda yanlış algı yaratıldı, bilgi kirliliği var. Topçu Kışlası ile ilgili şu an bir işlem yapılmıyor. Kaldırım genişletme çalışması Topçu Kışlası yapılıyor gibi yansıtıldı. İdari yargının yürütmeyi durdurma kararı var.

GEZİ PARKI BU ŞEKİLDE DEVAM EDEMEZ

Şu an Gezi Parkı kamuya açık olmasına rağmen ayın 1'inden itibaren arkadaşlarımızın çadırlar kurarak 24 saat orada yaşama durumu var.Bunun izahı yok. Taksim alanı yaklaşık 30 binlik bir otel yatağına sahip. Yapılan ikazlara rağmen arkadaşlar eylemlerini sürdürdü.Meydanda bir temizleme yapıldı, Taksim'de güvenlik sağlandı. Taksim alanında polislerimize illegal gruplarının yaptıklarını herkes gördü. Kanuna uygun açıklamalara polis müdahalesi olmaz. Ama Gezi Parkı bu şekilde devam edemez.

ÇADIRLAR BENZİNLE YAKILMAK İSTENDİ

Kamuoyuna açıklıyorum; Oradaki çadırlara benzin dökülüp yakılmak istendi arkadaşlar bunları engelledik. Polisle gezi parkını kullanarak çatışmaya girmek isteyenler var. Ülkenin marka değeri düşürülüyor İnşallah akıl hakim olacaktır. Gençlerimize zarar gelmeden inşallah bu konu sonuçlanacak. Orantısız güçle ilgili müfettişlerimiz çalışıyor, incelemeler yapılıyor. Sadece polisin orantısız güç göstermesini göstermenin anlamı yok. Diğer tarafta polise yapılanları da görsünler, yakanları yıkanları görsünler. Orada yapılmakta olan gösterilerde Gezi Parkı'ndaki arkadaşlarımızı dayanak yaparak ideolojik savaşa dönüştürmek istiyorlar. İlk kez açıklıyorum, evvelsi gün bir takım kişilerce benzin bidonlarıyla çadırları yakılıp kargaşa ortamı yaratılmaya çalışıldı. Gezi Parkı eylemcilerin Başbakanımızla görüşüp taleplerini dile getirdiğini biliyoruz. Marjinal gruplar polisle çatışmayı sürdürecekse polisimiz görevinin başındadır.

KİMSENİN BURNU KANASIN İSTEMİYORUZ

Ölenlerin ailelerin acısını paylaşıyorum. Ölümlerden büyük üzüntü duyuyoruz. Bu olayların bitmesi gerekir. Bir polis elinde silah molotof atıyorlar denildi. Bunların yalan olduğunu söyledik. Provokasyonu gördüğünüz değil mi arkadaşlar. 90'lı yılların gençliğinin jenerasyonu değişik, istekleri farklı olabilir. Çocuklarımızı biliyoruz samimiyetlerine inanıyoruz. Gezi Parkı'nda bu şeklinde provokatörlerle bu çocuklarımızın bir arada olması mümkün değil. Marjinal gruplar çatışmayı sürdürecekse polisimiz görevini yapmak zorundayız. Kimsenin burnunun kanamasını istemiyoruz."

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER