ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 13:01

Bakan Avcı, yılın kaliteli okul ve ekiplerini ödüllendirdi

Bakan Avcı, yılın kaliteli okul ve ekiplerini ödüllendirdi


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2012-2013 yılı eğitim öğretim yılında 81 ilde bakanlığa bağlı tüm okullar arasından seçilen yılın en başarılı okul ve ekiplerini ödüllendirdi. Kurum dalında birincilik ödülünü Şanlıurfa Merkez Özel Çağlayan İlk ve Ortaokulu, Bartın merkez TOKİ Ortaokulu aldı. Yılın kaliteli ekibi ise Aydın Nazilli Aşağı Yakacık İlköğretim Okulu, İstanbul Tuzla Vala Gedik Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi ve Manisa Merkez Çağatay Uluşahin İlköğretim Okulu seçildi. Okullara ödül ve plaketlerini Bakan Nabi Avcı verdi.

    Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Eğitimde Kalite Yönetimi Uygulamaları 9. Paylaşım Toplantısı ve Ödül Töreni'ne katıldı. Başkent Öğretmenevi Konferans Salonu’nda düzenlenen törene Bakan Avcı’nın yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı’ndan birçok genel müdür, grup başkanı, şube müdürü, il müdürleri ve öğretmenler katıldı. Tören, Eğitimde Kalite Yönetimi Uygulamaları programının tanıtım videosunun gösterimi ile başladı.

    Ödül töreni yılın kaliteli okul-kurum ve ekip olmak üzere 2 kategoride yapıldı. 81 ildeki tüm okulların katıldığı yarışmada il ve ilçelerde yapılan değerlendirmeler sonucunda bakanlığa gönderilen raporlar arasında her 2 kategoride ilk 10’a kalan ekip ve kurumlar stant açtı. Bu 20 ekip arasında ilk 3’e girenlere başarı belgesi plaket takdim edildi.

    Bakanlık olarak 9 yıldır yürütülen proje kapsamında okulda ilde ve ilçede bakanlık genel hazırlanan stratejik planlar alınarak eğitimde kalite ve başarı ulusal ve uluslararası düzeye çıkarmayı hedeflediklerini belirten Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Proje kapsamında insan iş ürün ve hizmet kalitesini bütüncül bir yaklaşımda sürekli arttırılmasını hedefleniyor. Bakanlığımız dünyanın birçok ülkesinde uygulanan toplam kalite uygulamasını 1999 yılından bu yana uyguluyor. 2005 yılından bu yana yılın kaliteli okulu ve ekibi ödülü verilmekte. 25 bin 267 okul ve kurum başvuru yaptı. 118 yılın kaliteli ekibi ve kurumu 126’sı yılın kaliteli ekibi ödülünü aldı. 2012-2013 kalite uygulamaları sürecine 3 bin 449 kurum ve ekip başvurdu. Bunlardan 20’si finale kaldı.” diye konuştu.

    YILIN KALİTELİ OKULU ÖDÜLÜ ŞANLIURFA VE BARTIN'A, YILIN EKİBİ AYDIN, İSTANBUL VE MANİSA'YA GİTTİ

    Eğitimde toplam kalite serüveninde önemli yol kateden okulların başarı hikayelerini dinlediklerini belirten Nabi Avcı, “2012-2013 eğitim-öğretim yılında 787 bin 830 öğrencimizi kutluyor ve başarılar diliyorum. Bu mezunlarımızı yetiştiren öğretmenlerimize teşekkür ediyor. Çocuklarımızın anne baba ve ailelerine teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

    Bakan Avcı, başarılı okullara ödüllerini verirken plaket alımı ile ilgili kısa bir ders verdi. Plaket alımı konusunda uyulması gereken kurallar olduğunu belirten Avcı, "Plaket ve ödül alırken bazı yanlışlar yapıyoruz. plaket alırken verenin bir adım öne atması gerekiyor. Plaket alındığında önümüzü fotoğrafçılara dönüp poz veriyoruz." dedi. Bakan'ın bu anlatımları salondaki katılımcıları güldürdü. 


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER