ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2017 Salı 13:08

Bakan Avcı İsrail'de

Bakan Avcı İsrailde

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı: "İsrail'den Türkiye'ye gelen turist sayının geçmişte olduğu gibi 600 binleri, hatta daha fazlasını bulmaması için hiçbir neden yok. Ülkemizden İsrail'i ziyaret eden 30 bin dolayındaki Türk turist sayısının da artmasını ümit ediyoruz. Bu hedeflere ulaşmak için de Türk ve İsrailli sektör temsilcilerinin katkılarına ihtiyaç duyuyoruz" "Önümüzdeki dönemde ülkelerimiz arasında turizm alanında iş birliği anlaşmasıyla kurulan Turizm Karma Komisyonu'nu yeniden canlandır


Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, "İsrail'den Türkiye'ye gelen turist sayının geçmişte olduğu gibi 600 binleri, hatta daha fazlasını bulmaması için hiçbir neden yok. Ülkemizden İsrail'i ziyaret eden 30 bin dolayındaki Türk turist sayısının da artmasını ümit ediyoruz. Bu hedeflere ulaşmak için de Türk ve İsrailli sektör temsilcilerinin katkılarına ihtiyaç duyuyoruz." dedi.

Bakan Avcı, Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesi süreci kapsamında İsrail’e gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında Tel Aviv’de İsrail Turizm Bakanı Yariv Levin ile bir araya geldi. TLV Kongre Merkezi’ndeki görüşmenin ardından iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Kendisi ve heyetine gösterilen ilgi için Levin ve ilgililere teşekkür eden Avcı, görüşmede turizm alanındaki ilişkilerin geliştirilmesinin gözden geçirildiğini belirtti.

İki ülkenin öncelikleri hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını aktaran Avcı, Akdeniz’i çevreleyen diğer ülkeler gibi İsrail’in de turizm alanında başlıca ortaklar arasında yer aldığını ifade etti.

 

Görüşmede, iki ülkeye karşılıklı daha fazla turist gitmesi için beklentilerin dile getirildiğini anlatan Avcı, turizmindeki ilişkilerin gelişmesinin beşeri ilişkileri de artıracağını söyledi.

Avcı, Türkiye'ye gelen tüm turistler gibi İsrail'den gelecek turistleri de en iyi şekilde ağırlamayı görev edindiklerini vurgulayarak, geçen yıl Türkiye'yi yaklaşık 260 bin İsrailli turistin ziyaret ettiğini anımsattı. Avcı, şöyle devam etti:

"İsrail'den Türkiye'ye gelen turist sayının geçmişte olduğu gibi 600 binleri, hatta daha fazlasını bulmaması için hiçbir neden yok. Ülkemizden İsrail'i ziyaret eden 30 bin dolayındaki Türk turist sayısının da artmasını ümit ediyoruz. Bu hedeflere ulaşmak için de Türk ve İsrailli sektör temsilcilerinin katkılarına ihtiyaç duyuyoruz.

Bu kapsamda, önümüzdeki dönemde ülkelerimiz arasında turizm alanında iş birliği anlaşmasıyla kurulan Turizm Karma Komisyonunu yeniden canlandıracağız, sektördeki iş birliği imkanlarını ele alacağız ve karşılıklı bazı sorunların ortadan kalkması için elimizden geleni yapacağız. Bu konularda Sayın Bakan'la mutabık kaldık."

Sektördeki iş adamlarının önlerini açmak için diyalog kanallarını daima açık tutacaklarını belirten Avcı, bugün sektör temsilcileriyle yapacakları toplantıda da onların görüş ve önerilerini dinleyeceklerini kaydetti.

 

İsrail Turizm Bakanı Levin ise ziyaretin, ilişkilerin normalleşmeye başlamasından sonra Türkiye'den bakan düzeyinde gerçekleşen ilk ziyaret olduğuna dikkati çekti.

Ziyaretin önemine işaret eden Levin, "Turizm halklar arasında iletişimi sağlamanın en iyi yolu. Ülkelerimizin halkları arasında ilişkiler ne kadar güçlü olursa bölge de o kadar istikrar olur. İlişkiler, iki ülke arasında turizmin artmasına yardımcı olacak. Aramızdaki ilişkiler iyiyken bölge daha istikrarlı olur. Çünkü barış iki ülkenin de yararına." diye konuştu.

İki ülke arasındaki ortak turizm komisyonunun yıllar sonra yeniden aktive edileceğinin altını çizen Levin, "Türkiye’ye giden turist sayıları artarken Türkiye ile turizm konusunda yeni bir dönemin başladığını görüyoruz." ifadesini kullandı.


 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER