ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Mayıs 2013 Cuma 23:09

Bakan Avcı, 81 ilden öğretmenlerle bir araya geldi

Bakan Avcı, 81 ilden öğretmenlerle bir araya geldi


Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, 81 ilden gelen öğretmenlerle bir araya gelerek yemek yedi. Eskişehir’in Somut Olmayan Kültürel Mirası çalışmalarına katkı sağlayan öğretmenlere teşekkür eden Bakan Avcı, öğretmenlere bir de kitap tavsiyesinde bulundu.

Öğretmenevi'nde düzenlenen yemekli toplantıya, Bakan Avcı ve eşi Semra Avcı'nın yanı sıra Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanı Rame Buja, Eskişehir Valisi Dr. Kadir Koçdemir, AK Parti Eskişehir Milletvekili Ülker Can, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, davetliler ve 81 ilden gelen öğretmenler katıldı.

Öğretmenlere seslenen Bakan Avcı, kültürel mirasın olduğu illerde öğretmenlerle buluşacaklarını söyledi. Bakan Avcı bu sefer de öğretmenlere kitap önerisi sundu. Avcı, Arslan Kaynardağ'ın 'Felsefecilerle Konuşmalar' adlı kitabını anlatarak şöyle devam etti: "Orada Türk felsefesinin duayenlerinden Takiyettin Mengüşoğlu'nun anlattığı, onunla yapılan bir konuşma var. Orada Takiyettin Bey, Almanya'da felsefe eğitimi görmeye gittiği zaman üniversitede kendilerinin nasıl hafta sonlarında çevredeki tarihi, kültürel öğeleri tanıtmak üzere gezilere katıldıklarını, o geziler sayesinde daha sonra aslında liseyi bitirdiği Sivas'ı, Almanya dönüşünde nasıl görmeyi öğrendiğini, okurken Sivas'ı meğerse hiç ama hiç görmediğini ama Almanya'daki kültürel geziler sayesinde çevreye bakmak, kültürel değerleri tanımak, o kültürel eğitim sayesinde dönüşünde meğerse Sivas'ın ne çok güzelliklere sahip olduğunu gördüğünü çok güzel anlatır. Siz çocuklarımızın çevreleri görmesi için çocuklarımızın Almanya'ya kadar gitmelerine imkan vermeyeceksiniz. Dolayısıyla ben yaptığınız tüm hizmetlere, katkılara, çabalara çok teşekkür ediyorum."

Eskişehir Valisi Dr. Kadir Koçdemir de, somut olmayan kültürel miras çalışmalarının anlatılması gerektiğine dikkat çekti. “Öğretmenlerimizin bu hususa ağırlık vermeleri, öğrencileri nezdinde çalışmalar yapmaları fevkalade sevindiricidir.” diyen Koçdemir, Eskişehir'de somut olmayan kültürel miras unsurlarının hayatiyetinin devamını sağlamaya çalıştıklarını kaydetti. Koçdemir şöyle dedi: “Kentimizin bu unvanları başka yerlere devrettiğimiz 2014 yılından itibaren de sürekli olarak kültür merkezi, Türk dünyasının önemli kültür merkezlerinden biri haline getirmeye çalışıyoruz. Bunlarda da öğretmenlerin katkısı önemli olacaktır"

Muğla, Iğdır ve Düzce'den gelen öğretmenler, kendi yazdıkları çeşitli kitapları Bakan Avcı'ya hediye etti. Kendisi için kitapların çok özel olduğunu söyleyen Bakan Avcı, öğretmenlere teşekkür etti.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER