ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2014 Salı 14:37

Bahçeli Suriye'deki ortamı değerlendirdi

Bahçeli Suriyedeki ortamı değerlendirdi

MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Suriye'deki puslu ve karanlık ortam en çok terör gruplarının ekmeğine yağ sürmüştür" dedi.


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Siyasi bölücüler öyle bir cüret kazanmışlardır ki kafalarının içinde ne varsa uluorta beyandan kaçınmamışlardır. TBMM Başkanlığı'na 12 maddelik 'Toplumsal Barış ve Müzakere Kanun Teklifi' sunmaları bunun en açık ispatıdır" dedi.

Bahçeli, partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin günden güne dallanıp budaklanan bir yolsuzluk dalgası ve rüşvet sarmalıyla yüz yüze kaldığını öne sürdü. Türkiye genelinde işsiz sayısının 2013 yılı Kasım döneminde 2012 yılının aynı dönemine göre 154 bin kişi artarak 2 milyon 784 bin kişiye yükseldiğini belirten Bahçeli, işsizlik oranının yüzde 9,9'a çıktığını ifade eden Bahçeli, Türkiye'de gençlerin işsiz olduğunu dile getirdi.

"Suriye'deki puslu ve karanlık ortam en çok terör gruplarının ekmeğine yağ sürmüştür"

Bahçeli, Türkiye'nin uzun süredir iç ve dış kaynaklı olumsuzlukların ve hasmane tutumların hedefinde olduğunu öne sürerek, AKP hükümetinin iç politikada hüsran yaşadığını, uluslararası ilişkilerde de tutunacak dal bırakmadığını iddia etti. Türkiye'nin yanı başındaki olaylara yön vermekten uzak bir ülke haline geldiğini savunan Bahçeli, Esed rejiminin ölüm ve işkencelerine devam ettiğini, masum sivilleri katlettiğini belirtti. 2'nci Cenevre Konferansı'nın da sonuç vermediğine dikkati çeken Bahçeli, "Suriye'deki puslu ve karanlık ortam en çok terör gruplarının ekmeğine yağ sürmüştür" dedi.

Türkmenlerin iki ateş arasında kaldığını vurgulayan Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın olanları seyrettiğini ileri sürdü. Bahçeli, şunları söyledi:

"Başbakan şunu iyi anlamalıdır ki Türkiye Cumhuriyeti'nin savunması ve jeopolitik derinliği komşu coğrafyalardaki kardeşlerimizin bekasıyla doğru orantılıdır. Bosna'yı nasıl yüzüstü bırakmayacaksak, Kaşgar'ı nasıl çaresiz saymayacaksak, Kabil'i nasıl yalnız koymayacaksak, Türkmenleri, canlarımızı, canan bildiklerimizi, gardaşlarımızı da aynı şekilde kendi başlarına terk edemeyiz, etmeyeceğiz. Türkmenleri IŞİD zorbalığına, Esad zalimliğine, peşmerge terörüne, küresel vahşet senaryolarına yem etmeye kim kalkışırsa kalkışsın karşılarında mutlaka ki asil Türk milletini bulacaktır."

PKK terörünün ana amacı

Bahçeli, yıllar geçse de siyasi iktidarlar değişse de "tarihi şark meselesinin bir ara durağı olan Kürdistan konusunun" gündemdeki sıcaklığını hiç kaybetmediğini ifade ederek, PKK terörünün ana amacının Türkiye'nin toprak bütünlüğünü, bin yıllık kardeşliği bozarak "bağımsız Kürdistan"ı kurmak olduğunu savundu.

"Cumhurbaşkanı HSYK Kanununu onaylarsa yargı hükümete bağlanmış olacaktır"

Bahçeli, "Başbakan Erdoğan ve partisinin yargıya operasyon yaptığını" savunarak, TBMM'de kabul edilen HSYK düzenlemesinin bunun en bariz delili olduğunu söyledi. HSYK Kanun Teklifi'nin Meclis'te tekme, tokat ve dökülen kanlar eşliğinde kabul edildiğini belirten Bahçeli, TBMM'deki şiddet ve dehşet sahnelerini kınadığını ifade etti. Bahçeli, şöyle konuştu:

"Şayet Sayın Cumhurbaşkanı sözünde durmaz ve sil baştan yazılan HSYK Kanununu onaylarsa yargı tamamen hükümete bağlanmış olacaktır. Kuvvetler ayrılığı ilkesi tümden rafa kalkacaktır. Hakimler ve savcıların akıbeti Adalet Bakanı'nın iki dudağı arasında olacaktır. Bizim 12 Eylül 2010 Referandumu sürecinde dile getirdiğimiz iki gizli gündemden birisi olan HSYK, yeni haliyle daha da siyasileşecek, daha da iktidara rehin düşecektir. Korkarım ki Başbakan Erdoğan, HSYK'daki yeni yapılanmayla yargının tepesine başyargıç olarak oturacaktır. İyice azacak, tek parti sultasının, tek adam devrinin son rötuşlarıyla birlikte ilamını yapacaktır. Sayın Gül yetkisini kullanmalı, parti çıkarını değil, devletin ve milletin selametini düşünerek hareket etmelidir. HSYK Kanunu Çankaya'dan mutlaka dönmelidir. Aksi taktirde muhtemel tehlikeler çok fazladır. Vicdanının sesini dinleyen ve adaletin sözcülüğünü yapan dürüst ve ahlaklı hukuk insanları da demokratik tepkilerini acilen göstermelidir. Başbakan demokrasiyi darbelemektedir. Başbakan adaleti yok etmektedir. 'Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu'ndan yakayı kurtarabilmek için hukuku kurşuna dizmektedir."
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER