ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 23:38

Bahçeli: İslam dünyası geleceğini kimseye peşkeş çekmemeli


Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İslam dünyası üzerinde büyük bir oyunun oynandığını, İslam dünyasına şiddetli bir tuzağın kurulduğunu belirterek, şu Ramazan günlerinde İslam dünyasının artık ayağa kalkması gerektiğini, kaderine sahip çıkarak, geleceğini kimseye peşkeş çekmemesi gerektiğini söyledi.

Ankara Gölbaşı Belediyesinin düzenlediği iftara katılan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, iftar sonrasında halka seslendi. Bahçeli, son günlerde İslam dünyasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak, her yerin toz duman olduğunu söyledi. Tunusta başlayan Arap baharının geriye sarmaya başladığını ifade eden Bahçeli bu ülkenin karışık ve istikrarsız olduğu söyledi. Son 6 ay içinde iki muhalefet liderinin bu ülkede suikasta kurban gittiğinin altını çizdi. Suriye’nin tam bir kördüğüm halinde olduğunu, kanlı hesaplaşmaların göbeğinde kalarak, ölü sayısının 100 bini bulduğunu ifade etti. Mısır’ın ise tam bir karanlık içinde bulunduğunu kaydeden Bahçeli, askeri darbenin ülkeyi kaosa sürüklediğini ifade etti. Dün Mısır da meydana gelen olayların, hepimizi üzdüğünü ve endişeye sevk ettiğini kaydetti. Mursi yanlıları ile askeri yönetim arasındaki cepheleşmenin yüzlerce insanın hayatına malolduğunu, binlercesinin de yaralanmasına yol açtığını kaydeden Bahçeli, Adeviye meydanındaki göstericilere ateş açılmasının resmen vahşet, cinayet ve katliam olduğunu söyledi. Buna ben insanım diyen hiç kimsenin suskun kalması gerektiğini, hiç kimsenin dudak bükmemesi gerektiğini ifade etti. İnsanlık ve vicdanın binlerce yıllık bu kadim medeniyette süresi belirsiz bir tatile çıktığını ifade eden Bahçeli, dünkü olayların dünkü saldırıların hiçbir şekilde kabul edilemeyecek bir vahşilik olduğunu kaydetti. Gölbaşından Mısırdaki cinayetleri kınıyor, herkesi bu konuda hassasiyet içinde davranmaya bilhassa uluslararası toplumu, ahlaklı hareket etmeye davet ettiğini belirtti.

Dileğinin Mısır’ın en kısa sürede demokrasiye geçerek, bu yangından bu buhrandan bu ölüm tünelinden çıkması olduğunu ifade eden Bahçeli, oyununu büyük olduğunu, tuzağın şiddetli olduğunu, senaryo kanlı olduğunu ifade etti. Bahçeli, haritaların yeniden çizilmesi için tekrar masa başı yapan emparyal canavarlığın, karıştırarak, vuruşturarak, farklılıkları kışkırtarak, bölgesel dizayn peşinde olduğunu ifade etti. Şu ramazan günlerinde İslam dünyasının artık ayağa kalkarak, kaderine sahip çıkarak, geleceğini kimseye peşkeş çekmemesi gerektiğini kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER