ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Ocak 2014 Cumartesi 15:56

Bahçeli: HSYK'yı değiştirmekle bir yere varılmıyor


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye’yi bir kutuplaşmaya, kargaşaya, kardeş kavgasına, iç çatışmaya götürebilecek bir yanlışlıktan uzak durulması gerektiğini söyledi. Bahçeli, “Yolsuzluk ve rüşvet varsa yargının önünü açık tutmalı, yargıya güvenilmeli, nereye kadar uzanıyorsa da oraya kadar gidilmelidir. Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu'nu (HSYK) değiştirmekle bir yere varılmıyor.” dedi.

Devlet Bahçeli, partisinin Eyüp İlçe Başkanlığı’nı, ardından Rami İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği’ni ziyaret etti. Dernek Başkanı Mehmet Karlı’yla bir süre sohbet eden Bahçeli, salonda bekleyen esnafa seslendi. Milliyetçi Hareket Partisi’nin mahalli seçimlere önem verdiğini belirten Devlet Bahçeli, İstanbul’da çeşitli yerleri ziyaret ederek seçim çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Türkiye’nin şiddete başvuran, sokağı tercih eden, kutuplaşmayı körükleyen, kavga, çatışmayı bir fırsat olarak kollayan anlayıştan sıyrılması gerektiğine dikkat çeken Bahçeli, geçmişte yaşananlardan ders alınmasını istedi. Geçmişte darbelerin yaşandığını ifade eden Bahçeli, “Demokrasinin yerleşmesi, kurumlaşması açısından önemli kırılmalar, önemli ayrışmalar olmuştur. Bunlardan da ülkemize bir hayır gelmemiştir. Şimdi bunun idraki içerisinde karşı karşıya kaldığımız sorunların çözümünü bulmak gerekiyor. Bu çözüm bazı gelişmeleri dikkate aldığımız takdirde uygulanan politikalar alınmış olan tedbirler, Türkiye’yi yine bir karanlık tünelin içine doğru yönlendirebilir. O sebepten dolayı seçimlere önem vermemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Soruşturmanın 5 Temmuz 2012 tarihinde başladığını belirten Bahçeli, şöyle devam etti: “17 Aralık 2013 tarihinde yolsuzluk ve rüşvet üzerinden savcının ve emniyet güçlerinin harekete geçtiğine şahit olduk. Bunun üzerine samimiyet ve dürüstlükle gitmek, adalete de güvenmek lazımdır. Adalet ve Kalkınma Partisi tarihi bir hata işlemiştir. Adalet ve Kalkınma Partisi’ne oy veren kardeşlerim, milletvekili olan arkadaşlarım, bu hatadan mutlaka siyasi iktidarı uyarmalı ve vazgeçirmelidir. Yolsuzluk ve rüşvet varsa yargının önünü açık tutmalı, yargıya güvenilmeli, nereye kadar uzanıyorsa da oraya kadar gidilmelidir. Yolsuzluk ve rüşveti başka anlamlara taşıyarak Türkiye’de yapılanların önünü kesmek, siyasi iktidarı yargı darbesiyle ortadan kaldırmak vesaire gibi davranışlarla Türkiye’de kimseyi ikna etmek, bu konuları hafızalardan sildirtmeye gayret göstermek, mümkün değildir. “

'BAŞBAKAN 'BAŞKESEN' OLDU'

Mahalli seçimlerin demokrasi içerisinde siyasi iktidarları belirleyecek bir unsur olarak kabul edilmesi gerektiğini söyleyen Bahçeli, “Yargı darbesi, şu darbe bu darbe diyerek Türkiye’de istikrarı bozmaya Türkiye’yi bir kargaşaya kaosa sürüklemeye kimsenin hakkı olmamalı. Türkiye de buna layık değildir. Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu değiştirmekle bir yere varılmıyor. Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu kendiniz kurdunuz 2010 yılında. Henüz daha bir yasa değişikliği yapmadan bunu harekete geçirerek Adalet Bakanlığı aracılığıyla 30 tane savcıyı toz duman ettiniz. Birçok emniyet görevlilerini ortadan kaldırdınız. Başbakan 'başkesen' oldu maşallah bu ülkede. Böyle bir zulüm Türkiye’yi felakete götürüyor. Önünüzde bir fırsat var. Takdir ve tercih sizlere aittir. Bizler bu konuda inanmış olduğumuz yolda görevimizi yerine getirmeye ve çalışmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bahçeli, konuşmasından sonra hal esnafını ziyaret etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER