ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 15:23

Bağış'tan Şili'de BM, olimpiyat ve EXPO seferberliği


AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Şili'de katıldığı Latin Amerika ve Karayipler Topluluğu (CELAC) - AB Zirvesi sonrasında Şilili yetkililerle temaslarda bulundu.
     Bakan Bağış, başkent Santiago'da Şili Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Cristian Larroulet, Maliye Bakanı'na vekalet eden Müsteşar Julio Dittborn ve Dışişleri Bakanı Alfredo Moreno ile görüştü.
     Bağış, muhataplarından Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 2015-2016 dönemi geçici üyeliği, İzmir'in EXPO 2020 ve İstanbul'un 2020 Olimpiyat adaylığı için destek talebinde bulundu.
     EXPO 2020'yi düzenlemek için aday olan ve "Daha İyi Bir Dünya için Yeni Yollar/Herkes için Sağlık" temasıyla Kasım ayında Paris'te yapılacak oylamaya katılacak İzmir'in rakipleri Ayutthaya (Tayland), Yekaterinburg (Rusya), Sao Paulo (Brezilya) ve Dubai (Birlesik Arap Emirlikleri). İstanbul'un olimpiyat oyunları için rakibi ise Tokyo (Japonya) ve Madrid (İspanya).
     Bağış'ın görüşmeleri sırasında ayrıca ikili ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve THY'nin Şili'ye sefer düzenlemesi konularında da fikir alışverişinde bulunuldu.
    
     -Bağış, Şili'de Türkler ile buluştu-
    
     AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, Şili'deki temasları sırasında ayrıca başkent Santiago'daki Türk girişimcilerle sohbet toplantısında bir araya geldi.
     Santiago'daki Türk mahallesinde Bakan Bağış'a faaliyetlerine ilişkin bilgi veren Türk işadamları, 350-400 civarındaki Türk girişimcinin çoğunlukla Kuzey Amerika'dan ithal ettikleri ikinci el oyuncak, kıyafet ve ev eşyasını Şili ve diğer Güney Amerika ülkelerine ihraç ettiğini aktardı.
     Şili ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi için büyük potansiyel olduğuna işaret eden Türk işadamları, THY'nin Santiago'ya sefer koymasının bu potansiyelin kullanılmasını kolaylaştıracağını ve yeni ufuklar açacağını söyledi.
     İşadamları ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Şili'yi ziyaret etmesinden memnuniyet duyacaklarını belirterek, Bakan Bağış'tan bu taleplerini Başbakan Erdoğan'a iletmesini istedi.
     Bağış da, Şili'deki Türk girişimcileri çalışmalarından dolayı tebrik etti ve kendilerinin Türk girişimcilerinin cesaret, azim ve maharetinin çok güzel bir örneğini oluşturduklarını söyledi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER