ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2014 Salı 12:02

Bağışlanan organları 4 kişiye umut oldu

Bağışlanan organları 4 kişiye umut oldu


Ordu'da tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen 46 yaşındaki Erol Ölmez'in bağışlanan organları 4 kişiye umut oldu.

Gürgentepe ilçesi Işıktepe beldesinde yaşayan 46 yaşındaki Erol Ölmez, baş dönmesi ve bayılma şikayetleri ile Ordu Devlet Hastanesi'ne başvurdu. Tedavi gördüğü hastanede beyin kanaması geçiren Ölmez, yoğun bakım ünitesinde tedavi gördüğü esnada beyin ölümü gerçekleşti. Ailesi, zor bir kararla beyin ölümü gerçekleşen Erol Ölmez'in organlarını bağışlama kararı aldı.

Organları alacak aileden, babasına dua isteyen Ferdi Ölmez, “Organ bağışı kararını vermek bizim için bayağı zor oldu. Biz bir aile olarak üzüldük ama organları ile 3-5 aileyi sevindirdik diye düşünüyoruz. Organları alacak ailelerin dua etmeleri bizim için yeterli." diye konuştu.

Erol Ölmez’in bağışlanan kalbi, karaciğer ve böbrekleri için adeta zamanla yarışıldı. Ordu Devlet Hastanesi'nde gerçekleştirilen operasyonla alınan kalp, zaman kaybetmeden hazır bekletilen sahil güvenliğe ait helikoptere götürüldü. Buradan havalanan helikopter, kalbi, Samsun-Çarşamba Havalimanı'nda hazır bulunan jet uçağa götürdü. Çarşamba Havalimanı'ndan kalkan uçak ise kalbi Ankara'ya ulaştırdı. Bağışlanan karaciğerle birlikte böbreklerden bir tanesi Trabzon'a, diğer böbrek ise Erzurum'da tedavi gören hastalara nakledilmek üzere kara yoluyla gönderildi.

Organ bağışlarının her geçen gün artış gösterdiğini söyleyen Ordu Devlet Hastanesi Organ ve Doku Nakil Koordinatörü Pratisyen Tabip Samet Ersoy, bağışların artış göstermesine rağmen gerek ülkemizde, gerekse de dünyada istenilen seviyeye henüz çıkmadığını açıkladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER