ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Aralık 2012 Çarşamba 08:05

Bağış: "AB'den fazla yük beklemiyoruz"


AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin AB'ye üyelik süreciyle ilgili, "Harika bir ülke olduğumuz için fazladan bir iyilik beklemiyoruz. Ancak fazladan yük de istemiyoruz" dedi.
    
AB dönem başkanlığını 1 Ocak 2013 tarihinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nden (GKRY) devralacak olan İrlanda'nın başkenti Dublin'e resmi ziyarette bulunan Bağış, İrlanda AB Bakanı Lucinda Creighton ile bir araya geldi. İrlanda Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan görüşme ve öğle yemeğinin ardından basın toplantısı düzenlendi.
    
AB Bakanı Creighton'a gösterdiği misafirperverlik için teşekkür eden Bağış, Creighton'la yapıcı görüşmelerde bulunduklarını söyledi. İki ülke arasındaki bağlara ve işbirliğine değinen Bağış, İrlanda dönem başkanlığının Türkiye-AB ilişkileri açısından önemli bir dönüm noktası olacağına inandığını ifade etti.
    
Türkiye-AB ilişkilerinin ilerlemesi için İrlanda'nın gösterdiği içten çabaları memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen Bağış, "İrlanda dönem başkanlığınızda bir ya da birkaç müzakere başlığını açma konusundaki kararlılığınızı ve vize konusu gibi konulardaki pragmatik yaklaşımınızı takdirle karşılıyorum" dedi.
    

"Harika bir ülke olduğumuz için fazladan bir iyilik beklemiyoruz. Ancak fazladan yük de istemiyoruz. Diğer ülkelerin geçtiği süreçlerden geçmek istiyoruz" diyen Bağış, Türkiye'nin AB sürecinde 17 müzakere başlığının bloke edilmesinin ve Kıbrıs konusunun önkoşul olarak konulmasının adil olmadığını vurguladı.
    
Bağış, 20-21 Ocak 2013 tarihlerinde İrlanda'da yapılacak AB Bakanları toplantısında, üye ülkeler ve aday ülkelerin yetkililerinin bir araya gelmesinin karşılaşılan zorlukların ele alınması için fırsat olduğunu belirtti.
    
     "Müzakere süreci, Kıbrıs sorununun çözümüne yardımcı olacaktır"    
    
İrlanda AB Bakanı Lucinda Creighton da, "Türkiye'nin AB'ye katılım süreciyle ilgili çok iyi görüşmeler yaptıklarını" ifade ederek, dönem başkanlıkları sırasında bu süreçle ilgili ne gibi ilerlemeler sağlanabileceğini ele aldıklarını söyledi.
    
İrlanda hükümetinin, Türkiye'nin AB'ye katılım sürecini her zaman desteklediğini belirten Creighton, AB müzakere süreci çerçevesinde Türkiye'de kaydedilen ilerlemeleri övdü.
    
Türkiye ile Avrupa Birliği Komisyonu arasındaki olumlu gündemin Türkiye-AB ilişkilerine yeni bir ivme kazandırdığını kaydeden Creighton, "İrlanda dönem başkanlığında, müzakerelerde somut ilerlemeler kaydedilmesi için bu ivmeyi daha da geliştirmek istiyoruz. En az bir müzakere başlığını açmak istiyoruz. Tabii bu tüm tarafların isteğine bağlı. Bu süreci kolaylaştırmak hem AB üyelerine, hem de Türkiye'ye bağlı" diye konuştu.
    
Müzakere sürecinde Türkiye'ye her aday ülke gibi davranılması gerektiğini belirten Creighton, "AB tarafından fazladan bir koşul olmamalı ama aynı zamanda özel bir düzenleme de olmamalı" dedi. Türkiye'nin AB üyelik sürecinin uzun olacağını ancak her iki tarafın da bu süreçten yarar sağlayacağını kaydeden İrlanda AB Bakanı, Bağış'ı 20-21 Ocak 2013 tarihlerinde İrlanda'da yapılacak AB Bakanları toplantısına davet ettiğini söyledi.
    
Creighton, "Dönem başkanlığımız sırasında, sizinle yakından çalışmak için sabırsızlanıyorum. Bu sürece ivme kazandırmak konusundaki ortak amacımızın işbirliğimizle hayata geçmesini umuyorum. İrlanda dönem başkanlığından bizim olacağımız gibi, sizin de hoşnut olacağınızı umuyorum" dedi.
    
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Lucinda Creighton, Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin daha önceki olumsuz görüşlerinin hatırlatılması üzerine, AB'ye katılım süreçlerinde zorluklar yaşanabildiğini ancak aynı zamanda fırsatlar olduğunu da kaydetti. İrlanda hükümetinin Türkiye'nin AB süreciyle ilgili görüşünün açık olduğunu vurgulayan Creighton, Türkiye-AB ilişkilerinin gelişmesini istediklerini kaydetti.
    
Creighton, "Sonunda AB üyeliği ya da Norveç gibi bir durum olabilir ama katılım sürecinin devam etmesi önemli. Bu ivmenin artması için yakından çalışacağız" dedi.
    
"Kıbrıs sorununun Türkiye'nin AB üyeliği önünde engel oluşturmadığı" görüşünün anımsatılması üzerine Creighton, birçok müzakere başlığının bloke edildiğini ve bunun tek nedeninin Kıbrıs sorunu olmadığını kaydetti. İkili ilişkilerin, katılım süreçlerini etkilememesi gerektiğini her zaman söylediklerini belirten İrlandalı Bakan, Kıbrıs sorununun çözülebileceğini ve bu sorunun çözüm yerinin Birleşmiş Milletler olduğunu söyledi. Creighton, "Müzakere süreci Kıbrıs sorununun çözümüne yardımcı olacaktır" dedi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER