ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2013 Pazartesi 12:46

Bağış, AB için valilikleri harekete geçirecek


Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Birliği ile müzakerelerde açılması planlanan 22. fasılla ilgili açılış kriterlerini şu ana kadar tamamladıklarını belirterek, bu fasılla ilgili eylem planını yarın AB Komisyonu'na sunmayı planladıklarını bildirdi.
    
Bağış, "Valiliklerde AB İşleri için Kapasite Oluşturma Projesi" kapsamında İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş ve projede yer alan 20 pilot ilin valisi ile AB Bakanlığı'nda çalışma kahvaltısında bir araya geldi.
    
Bakan Bağış burada yaptığı konuşmada, AB sürecini sadece merkezi düzeyde koordine edilen bir çalışma olarak görmediklerini belirterek, bakanlık olarak sloganlarının "AB süreci yerelde başlar" olduğunu anımsattı.
    
Türkiye'nin AB'nin imkanlarından yararlanma kapasitesinin, son dönemde yaptıkları çalışmalarla arttığını hep beraber gözlemlediklerine işaret eden Bağış, bu çerçevede valiliklerin AB sürecinde etkinliklerini artırma projesinin de devam ettiğini hatırlattı.
    
AB Bakanlığı aracılığıyla şu ana kadar dört binin üzerinde projeye doğrudan ve dolaylı destek sağlandığına dikkati çeken Bağış, 650'nin üzerinde AB'ye uyum ve danışma, yönlendirme kurulu toplantısı düzenlendiğini bunlardan 12 tanesine kendisinin bizzat katıldığını anlattı.
    
Valiliklerin desteğiyle yaklaşık 3 bin 500 kişiye AB hibe programları için proje hazırlama eğitimi verildiğini bildiren Bağış, bugüne kadar bu faaliyetlerden 30 bin kişinin doğrudan yararlandığını, dolaylı yararlanıcılarla birlikte bir milyon kişiye ulaşıldığını kaydetti.
    
"AB sürecinin takım ruhu demek olduğunu2 vurgulayan Bağış, AB standartlarının Türkiye'nin her yerine yayılması gerektiğini, bu nedenle yerel yönetimlerle işbirliğini önemsediklerini belirtti.
    
     Valiliklerde proje fikri
    
İki yıl evvel Bakanlığın kendi bütçesinden valilikler için fon ayırdıklarını belirten Bağış, AB standartlarında proje yapma şartıyla bu fonu valiliklerin kullanımına açtıklarını söyledi.
    
Bu projeyi AB'nin çok takdir ettiğini ve AB Komisyonu'nun Türkiye İlerleme Raporu'nda da buna atıf yapıldığını ifade eden Bağış, AB'yi, projenin başarısından dolayı, AB fonlarından valiliklere kaynak aktarımı konusunda ikna edebildiklerini kaydetti.
    
Bugünkü toplantıda da bu projeden faydalanabilecek 20 pilot ille bazı değerlendirmeleri yapmaya çalışacaklarını belirten Bağış, proje kapsamında illerdeki pek çok kurumun farklı işbirliği çalışmaları içine gireceğini anlattı.
    
Projeyi başlatırken, projeyi destekleyecek çok güzel bir haber aldıklarını da ifade eden Bağış, "Biliyorsunuz ülkemiz son 2,5 yıldır AB sürecinde, maalesef AB'deki dar vizyonlu bazı siyasetçilerin şahsi kaprisleri ve engellemeleri nedeniyle fasıl açamıyordu.
    
Ama Fransız halkının balık tutmaya gönderdiği eski cumhurbaşkanından sonra, yeni gelen yönetim özellikle Fransız iş dünyasının da sürece katkısıyla, bu fasıllardan bir tanesinin önündeki engeli kaldırmaya karar verdi. İnşallah İrlanda dönem başkanlığında biz yeni bir faslı açacağız. Bu fasıl da bu projemizle çok alakalı bir fasıl olacak. Çünkü açacağımız fasıl, bölgesel kalkınma faslı."
    
Bu faslın, hem üye ülkelerin kendi içindeki farklı bölgeler arasındaki makasın kapatılmasında hem de üye ülkelerdeki farklı bölgeler arasındaki adaletsizlik, eşitsizlik ile gelir ve sosyoekonomik verilerin farkının azaltılmasında çok önemsenen bir proje olduğuna işaret eden Bağış, şöyle devam etti:
    
"Bu da bizim kalkınma ajanslarımız aracılığıyla zaten hazırlığını yaptığımız, açılış kriterlerini şu ana kadar tamamladığımız bir proje. Yapmamız gereken şey, bir eylem planının hazırlanması. Onun da inşallah bugün müsteşarımızla son kez üzerinden geçeceğiz ve yarın AB Komisyonu'na Türkiye'nin taslak eylem planını sunacağız.
    
Biz bunu yaparken 20 pilot ilimizde bu faaliyetin düzenlenmiş olması, aslında AB'ye de şu mesajı çok net veriyor. 'Biz zaten sizin önünüzden gidiyoruz.' Türkiye arkadan takip eden değil, gerçekten son yıllarda ortaya koyduğu performansla önden giden, örnek olan, ilham kaynağı olan bir ülke, bunda da her birinizin, İçişleri Bakanlığımızın, valiliklerimizin çok büyük katkısı var."
    
  "Çok güzel bir umut havası"
    
Basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını da yanıtlayan Bağış, Kürt sorununun çözüm sürecinde gelinen noktaya ilişkin soru üzerine, "Türkiye'nin genelinde çok güzel bir umut havası" olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:
    
"Bu konuşacağımız konular da, AB ile açacağımız fasıl da aslında Türkiye'deki çözüm sürecini destekleyecek olan bir süreci bize gösteriyor. Ülkemiz için hayırlı olsun, bir an evvel bu ülkede, tarih boyunca olduğu gibi, binlerce yıl olduğu gibi, etle tırnak olduğumuzu, kardeş olduğumuzu, birlikte ter dökmenin, birlikte çaba harcamanın herkesin çıkarına olduğunu algılayarak, inşallah ülkemizin huzuru için beraber ter dökeceğiz."
    
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ndeki seçimlere ilişkin soru üzerine Bağış, buradaki seçimlerin henüz neticesini vermediğini, seçimlerin ikinci turla devam edeceğini anımsatarak, "24 Şubat'taki seçimleri görelim. Bu seçimler sonuçta, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin bir iç meselesidir. Kendi kendilerine bir seçim yapsınlar, ondan sonra neticeye göre değerlendirmelerimizi yaparız" dedi.
    
Fransa'yı ziyaret edeceği hatırlatılarak, bu ziyarette geri kalan fasılların açılması için nasıl bir mesaj vereceğinin sorulması üzerine de Bağış, "Yarın bir gidelim, oradaki havayı bir görelim. Döndükten sonra nasıl mesaj verdiğimizi ve nasıl bir netice aldığımızı da sizlerle paylaşırız" yanıtını verdi.
    
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER