ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 10:47

Bağdat'ta Mevlid kandili coşkusu


Irak'ın başkenti Bağdat'ın Azamiye semtinde toplanan binlerce Iraklı, Hz. Muhammed'in kutlu doğum günü Mevlid kandilini kutladı.
     Mevlid kandili kutlamalarının uzun yıllardan beri geleneksel hale geldiği Azamiye semtinde dün akşam başlayan ve sabaha kadar süren kutlamalara Bağdat'ın değişik yerlerinden binlerce insan katıldı.
     Yoğun güvenlik önlemlerine rağmen İmam-ı Azam Ebu Hanife türbe ve caminin bulunduğu İmam-ı Azam Meydanı'na akın eden kadın, erkek, yaşlı, genç, çocuk, Sünni, Şii binlerce Iraklı, kısa süreliğine de olsa ülkede yaşanan sıkıntılardan uzaklaşma imkanı buldu. Kutlamalara katılanlar, Irak'taki sıkıntıların bir an önce sona ermesini ve Irak halkı arasında birlik ve beraberliği sağlanması temennisinde bulundu.
     Sürekli kuşatma altında tutulan ve özellikle son bir aydır Cuma namazı vakitlerinde giriş çıkışlara kapatılan Azamiye semti sakinleri, Mevlid kandili münasebetiyle düzenlenen ve şenliğe dönüşen etkinlikte rahat nefes alabildi. Kutlama alanında insanlar, yıllardan beri devam eden mum yakma geleneğini sürdürdü. Coşkulu kutlamalar sırasında havai fişekler de atıldı. İlahilerin okunduğu etkinlikte gençler, halk orkestralarının çaldığı ezgiler eşliğinde oynayarak stres atmaya çalıştı.
     Kutlamalara katılan Umm Mustafa, Mevlid kandili kutlamalarının yapıldığı Azamiye'deki ortamın çok güzel olduğunu belirterek, Allah'tan Irak halkı arasındaki birliği sağlamasını temenni etti.
     Hibe Abdulkerim de Irak halkının yüzünde tebessüm görmek istediğini, daima elem, kahır ve açlık gördüklerini, bunun sona ermesini istedi. Hükümete seslenen Abdulkerim, ''Irak halkının yaşadıklarını biraz hissedin. Elem, kahır ve göz yaşlarına doyduk'' dedi.
     Yoğun güvenlik önlemleri altında akşam namazından sonra başlayan ve gece geç saatlere kadar devam eden kutlamalar, olaysız sona erdi.
     Mevlid kandili münasebetiyle bugün başta Felluce şehri olmak üzere Irak'ın değişik yerlerinde etkinliklerin düzenleneceği bildirildi.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER