ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2017 Pazartesi 13:52

Bab'da halk hayata tutunmaya başladı

Babda halk hayata tutunmaya başladı

TDV'nın Suriye'deki sorumlularından Keşe: "Şu anda Bab'da 10 bin kişi var. Sabahtan bu yana bin 250 aileye ekmek dağıttık. Dağıtım işlemimiz halen devam ediyor. Yardım yapamadığımız 45 mahalle kaldı. Onlara da en yakın zamanda ekmek ulaştıracağız"


Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) destekli Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO), terör örgütü DEAŞ'tan kurtardığı Halep'in Bab ilçesinde halk hayata tutunmaya çalışıyor.

Sokak ve caddelerde her geçen gün hareketliliğin arttığı Bab'da esnafın dükkanlarını açtığı ve seyyar mazot satıcılarının bidonlarla yakıt sattığı görüldü. Mayın ve patlayıcılardan temizlenen bölgelere dönen Suriyeliler yıkılan evlerin enkazından eşyalarını çıkarmaya çalışıyor.

DEAŞ ile ÖSO birlikleri arasında yaşanan yoğun çatışmalardan dolayı Bab'da alt yapı büyük ölçüde hasar gördü. Elektrik ve suyun kesik olduğu kentte halk aydınlatmayı jeneratörle, suyu ise kuyulardan temin etmeye çalışıyor. Savaşın izlerinin silinip hayatın yavaş yavaş normale dönmeye başladığı Bab sokaklarında çocuklar oyun oynamaya başladı.

Yaşanan şiddet olayları nedeniyle çevredeki belde ve köylere göç eden Suriyelilerin evlerine dönmesiyle Bab'da ekmek sıkıntısı yaşanıyor. Fırınların kapalı olmasından dolayı halk, Sivil Toplum Kuruluşlarının açmış olduğu fırınlardan ekmek ihtiyacını gidermeye çalışıyor.

-''Bin 250 aileye ekmek dağıttık''

Bab şehrinde ihtiyaç sahiplerine ekmek dağıtan Türkiye Diyanet Vakfı'nın (TDV) Suriye'deki sorumlularından Muhammed Ebu Keşe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bab halkının kente dönmeye başladığını söyledi.

Şehre dönüşlerin olduğunu hatırlatan Keşe, ''Şu anda Bab'da 10 bin kişi var. Sabahtan bu yana bin 250 aileye ekmek dağıttık. Dağıtım işlemimiz halen devam ediyor. Yardım yapamadığımız 4-5 mahalle kaldı. Onlara da en yakın zamanda ekmek ulaştıracağız." dedi.

- ''750 koli gıda malzemesi dağıtacağız''

Bab'a dönen ailelere yardımların devam edeceğini belirten Keşe, ''İnşallah bugün, 750 koli gıda malzemesi dağıtacağız. Yardıma muhtaç olan ailelere ulaşıp onlara gereken desteği sağlayacağız.'' diye konuştu.

TSK ve ÖSO, 24 Ağustos'ta başlayan Fırat Kalkanı Harekatı'nda Azez-Cerablus arasını terör örgütlerinden temizledikten sonra, Aralık 2016 başında Bab'a yönelmişti. 23 Şubat'ta Bab'ı DEAŞ'tan kurtaran ÖSO birlikleri, aynı gün ilçenin Kabasin beldesi ile Bizza köyünü de örgütten geri almıştı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER