ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 16:41

Babasının böbreğiyle sağlığına kavuştu

Babasının böbreğiyle sağlığına kavuştu


Konyalı 3,5 yaşındaki Zeynep Ebrar Tiştaş, babasından nakledilen böbrekle yeniden hayata tutundu. Kızının yüzünün eskisi gibi gülmeye başladığını gören Yasin Tiştaş, doktorlara teşekkür etti.

    Zeynep Ebrar Tiştaş, doğuştan böbrek yetmezliği yaşamaya başladı. Hiç diyalize girmeyen çocuk bugüne kadar ilaçla tedavi edildi. Doktorlar, vücudu şişmeye başlayan çocuğa nakil yapılmasına karar verdi. Küçük Zeynep, kadavradan çıkacak uygun organı bekledi. Beklenen böbrek çıkmayınca, Tiştaş’ın karnı şişmeye ve ardından ölümle mücadele etmeye başladı. Tavsiye üzerine üçüncü çocuklarını Antalya’ya getiren Yasin ve Havva Tiştaş çifti, başka çare kalmayınca kızlarının 9 gün önce vücudunu zehirlemeye başlayan böbreklerinin alınmasına onay verdi. Doku ve kan testi uyumlu çıkınca da bir hafta önce baba Tiştaş bıçak altına yatarak böbreğini kızına verdi.

    Medikal Park Hastanesi’nde doktor Sabri Tekin’in yaptığı ameliyatla Zeynep Ebrar Tiştaş, yeniden sağlığına kavuştu. Bu yaşlardaki böbrek yetmezliği çeken çocuklarda uygulanacak organ naklinin hayat kurtarıcı olacağını belirten Dr. Tekin, “Yaşı küçük olan çocukların damarları küçük olduğu için, diyalizle yaşamaları zordur. Ayrıca diyaliz çocukların gelişiminde gerilemeye de neden oluyor. Hem babanın hem kızının sağlık fonksiyonları normal seviyede, böbrekler çalışıyor.” dedi.

    Baba Yasin Tiştaş ise çocuğu yeniden sağlığına kavuştuğu için mutlu olduğunu söyleyerek, doktorlara teşekkür etti. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER