ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2014 Perşembe 14:38

Baba katiline ceza yok

Baba katiline ceza yok

Adana'da babası 67 yaşındaki Yusuf Fikir'i bıçaklayarak öldüren 36 yaşındaki Hakan Fikir'in şizofren olduğu ortaya çıktı.


Adana'da babası 67 yaşındaki Yusuf Fikir'i bıçaklayarak öldüren 36 yaşındaki Hakan Fikir'in şizofren olduğu ortaya çıktı. Fikir, hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle açılan davada, bu rapor dikkate alınınca ceza verilmeyip adli koruma uygulanacak.

Olay, geçtiğimiz 15 Temmuz'da merkez Seyhan İlçesi'nin Akkapı Mahallesi'nde meydana geldi. Hakan Fikir, öğle saatlerinde mutfaktan aldığı bıçakla evin balkonundaki kanepede uzanan babası Yusuf Fikir'e "Bu evde benim sözüm geçecek ben ne dersem o olacak" diyerek saldırdı. Vücuduna aldığı 3 bıçak darbesiyle ağır yaralanan Yusuf Fikir kaldırıldığı hastanede hayatını kaybederken Hakan Fikir polis tarafından yakalandı. Nöbetçi mahkemeye sevk edilen Hakan Fikir tutuklandı.

CEZAİ EHLİYETİ YOK

Olayla ilgili soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet Savcısı iddianamesini hazırladı. İddianamede Hakan Fikir'in akıl sağlığının yerinde olup olmadığının belirlenmesi için Dr. Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde gönderildiği ve gelen rapora göre de Fikir'in cezai ehliyetinin bulunmadığı bildirildi. Cumhuriyet Savcısı, Fikir hakkında Adana 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne 'Yakın akrabayı öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla dava açtı. Ancak Cumhuriyet Savcısı, Fikir'in Türk Ceza Kanunu'nun 32/1'inci maddesinden yararlandırılmasını istedi.

YASA NE DİYOR

Akıl sağlığı konusunda Türk Ceza Kanunu'nun 32/1'nci maddesinde şöyle deniliyor:

'Akıl hastalığı nedeniyle, işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamayan veya bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği önemli derecede azalmış olan kişiye ceza verilmez. Ancak, bu kişiler hakkında güvenlik tedbirine hükmolunur'


KAYNAK:
DHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER