ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 18:37

B 'Neden sokağa çıkıyor bu çocuklar"


TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, "Millet sokaklara çıkmışsa, milletin vekilleri onu genel kurulda tartışmak durumundadır. 'Neden sokağa çıkıyor bu çocuklar. Ne olmakta, nerede yanlışımız var' diye, bunun muhasebesini yapmak zorundadır. Gelişkin demokrasilerde bu yapılır" dedi.
CHP Kocaeli İl Başkanlığı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Mumcu, Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın cenazesinde çıkan olaylarla değinerek, iktidarların halkını "düşman" olarak görmemesi gerektiğini söyledi.
TBMM'de "Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir" yazdığını, milletvekilleri olarak orada milletin adına görev yaptıklarına işaret eden Mumcu, "Millet sokaklara çıkmışsa milletin vekilleri onu genel kurulda tartışmak durumundadır. 'Neden sokağa çıkıyor bu çocuklar. Ne olmakta, nerede yanlışımız var' diye, bunun muhasebesini yapmak zorundadır. Gelişkin demokrasilerde bu yapılır. Hiçbir zaman iktidarlar, halkını düşman olarak görmez" şeklinde konuştu.
Mumcu, Gezi Parkı eylemleri sırasında ve Berkin Elvan'ın cenazesinin defnedilmesinden sonra yapılan polis müdahalesini eleştirerek, "Bir düşman halkın üstüne nasıl bir orduyla gelirse, öyle davrandılar. Yani halkını düşman olarak gören bir polis bu ülkeye yakışmıyor. Bu ülkenin geleneğinde, göreneğinde böyle birşey yok. Biz acımızı da, sorgumuzu da, sualimizi de suhuletle hatta çoğu zaman sesimizi fazla yükseltmeden sorgulamışız ve sormuşuzdur. Bazen sormamışızdır, üzülmüşüzdür.' Niye halk sormuyor' diye" ifadesini kullandı.
- "Düzeni de şeffaf ve düzgün bir hale getireceğiz"
Halkın izin almadan rahat bir şekilde protesto etme hakkının bulunduğunu anlatan Mumcu, şunları kaydetti:
"Ve bu cenaze merasimi de göstermiştir ki kimse müdahale etmezse, halk sessizce ve vakurla protestosunu yerine getirir. Müdahale olmasaydı sessizce ve sakin bir şekilde dağılacaktı. Hiçbir demokraside halkını düşman gibi görmek gibi bir anlayış yoktur. O anlayışa sahip olan iktidarlar o ülkede barınamazlar ve barınamayacaklar."
Mumcu, provokasyonların her yerde olabileceğini dile getirerek, "Amaç ne olduğuna bağlıdır. Halkın içine provokatif unsurların sızmasını önlemek MİT'in ve polisin görevidir. Bunu ortaya çıkartıp, onları önlemek ve halkını korumak gene onların görevidir. Provokatif eylemlere zaten halkımız izin vermez. Buna karşı duyarlıdır, hassastır" diye konuştu.
Türkiye'nin 1990'lı yıllarda ağır cinayetlerle sarsıldığını anlatan Mumcu, "Bir tanesi suikast sonucu Uğur'un öldürülmesiydi. Ülkemiz demokrasiye daha da yaklaşacağını düşünürken, giderek ağırlaşan bir şekilde demokrasiden uzaklaşıyoruz. Umuyorum ve inanıyorum hepimiz birlikte, halk olarak demokrasiyi bu ülkede yeniden inşa edeceğiz. Kurucularımızın bize gösterdiği yol, bize rehber olacak. Düzeni de şeffaf ve düzgün bir hale getireceğiz" dedi.
Mumcu, bir gazetecinin "Eşiniz Uğur Mumcu'nun görüşlerine zıt bir iktidarın olduğu TBMM'de bulunmak nasıl bir duygu" sorusuna, "Ne yaşarsak yaşayalım, ben ruhumun derinliklerinde yine de demokrasiye inanan bir insanım. Öfkemi sorgulamaya çevirdim, isyanımı dirence, acımı da bal eyledim. Onun için derinden bazen haksızlıklara isyan etsem de oradaki konumum gereği, sakinlikle, suhuletle ve eşitlikle davranıyorum" yanıtını verdi.
CHP'nin geleceğini nasıl gördüğü şeklindeki bir soruya da Mumcu, CHP'nin geleceğinin her zaman parlak olduğunu kaydetti.
Mumcu, CHP'nin neden kurulduğu ve ne için bu ülkeye çok gerekli olduğunu son günlerde yaşanan olayların net bir şekilde gösterdiğini ifade ederek, ülkenin birliği, bütünlüğü, demokrasisi, kadınların hakkı, herkesin, ezilenlerin yanında olan bir parti olduklarını söyledi.
Mumcu, "CHP, AK Parti ile cemaat arasında yaşanan kavganın neresinde?" şeklindeki bir soru üzerine, "Geçenlerde CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, AK Parti grubuna karşı ayna tuttu. Cemaat ile hükümet arasındaki kavga, ayna ile bir adamın kavgası gibi bir durum. CHP, her zaman durduğu yerde duruyor. Cemaat ile hükümet ne yaparsa yapar, bizi ilgilendirmez" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER