ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 20:39

Azmi Milli Fabrikası'nın restorasyonu başladı


Aksaray Belediyesi'nin önemli projelerinden biri olan ve Tarihi Kentler Birliği tarafından Süreklilik Ödülü kazanan Azmi Milli Fabrikası'nın restorasyon ve temel atma töreni gerçekleştirildi.

Temel atma törenine Aksaray Valisi Selami Altınok, milletvekilleri Ali Rıza Alaboyun, İlknur İnceöz, Belediye Başkanı Nevzat Palta, Cumhuriyet Başsavcısı Taner Aksakal, Üniversite Rektörü Mustafa Acar, Emniyet Müdürü Mustafa Şahin, daire müdürleri, meclis üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, fabrikanının cumhuriyetin ilk yıllarında Atatürk'ün emriyle kurulduğunu belirtti.

Fabrikanın o dönemde milletin azmi ile kurulduğu için 'Azmi Milli' adını aldığını belirten Palta, projeyi Konya Selçuk Üniversitesi'nden hocalarımıza çizdirdiklerini ayrıca Metin Sözen'in de çok emeği olduğunu dile getirdi.

Fabrikayı sanayi müzesi yapacaklarını kaydeden Palta, "İhale yaptığımız restorasyon kısmı ama bu projenin diğer kısımlarında da sadece restorasyon için 1 milyon 535 bin lira restorasyon ihalesi var. İkinci ihalesini de yapacağız arka tarafta iki kat otopark, gençlik merkezi, toplantı salonları kafe çay bahçesi ve buna benze müştemilatla güzel bir meydan düzenlemesi olacak. Burada rant olmayacak birinci amacımız rant değil. Onu özellikle söyleyeyim. Her şey parayla orantılı değil bunlar bize ecdadın bıraktığı miras Bizimde bu mirası korumamız lazım. Bu projemiz inşallah Aksarayımıza hayırlı olsun Sadece Aksarayımız değil ülkemize hayırlı olsun. Burası sadece Aksaray’ın malı değil. Çünkü şu anda Hakikaten Türkiye’nin gözbebeği bir proje. Herkesin gözü üzerinde Bundan sonraki nesillere inşallah bu eserlerimizi güzel bir şekilde aktarırız." dedi.

Vali Selami Altınok ise Aksaraylıların proje ile gurur duyması gerektiğini belirtti. Vali Altınok, şunları kaydetti: "Cumhuriyetin temelleri atılırken o mücadelede Kurtuluş savaşında şehit düşen gazi olan bu atalarımızın kursağında bizim lokmalarımız varmış Aksaray’ı lokması varmış Onun gururunu yaşamak lazım diye düşünüyorum. O temellerde demek ki o harçta belki birçoğundan daha fazla bizim Aksaraylıların katkısı var diye düşünüyorum. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Geçmişe rahmet okuyorum. Emeği geçenleri tebrik ediyorum inşallah ata yadigarı geçmişimizi geleceğe bağlayan bizi biz yapan bu eserlerimizin hepsini ayağa kaldırmak bizlere ve bizden sonraki nesillere nasip olur.

Konuşmaların ardından Aksaray Valisi Selami Altınok, milletvekilleri İlknur İnceöz, Ali Rıza Alaboyun ve Belediye Başkanı Nevzat Palta, Azmi Milli restorasyon çalışmasına ilk harcı koymak için butona birlikte bastı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER