ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 12:26

Aziziye’de Gönül Elçileri Projesi tanıtıldı

Aziziyede Gönül Elçileri Projesi tanıtıldı


Erzurum Aziziye Kaymakamı Turgay Ünsal’ın eşi Hande Ünsal, “Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi” kapsamında ilçede bir tanıtım toplantısı düzenleyerek, proje hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Geçen yıl aralık ayında başlatılan Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri 24 aylık bir proje olup 5 alt projeden oluştuğunu belirten Kaymakam Turgay Ünsal, "Koruyucu aile, kaliteli yaşlanma ve kuşaklar arası uyum, engelli ve hizmetlere erişim, aile ve yoksulluk, kadın ve güçlenme alt projelerdir. Bu proje toplumda gönüllülük kavramına yönelik farkındalık geliştirmek, gönüllü çalışmanın yaygınlaşmasını sağlamak, toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak insan kaynağı ihtiyacını güçlendirmek üzere hayata geçirilmiştir.” dedi.

Gönül Elçileri Projesi’nin ilk adımı olan ‘Koruyucu Aile’ projesini anlatan Ünsal, “Yaşam her zaman düşünülenler gibi olmayabilir. Bazı aileler zihinsel, bedensel yada psikolojik sorunları veya ekonomik yetersizlikleri, boşanma, ölüm, hükümlülük gibi sosyal sorunları nedeniyle bütünlüklerini devam ettiremez ve çocuklarının gereksinimlerini karşılayamaz hale gelirler. Böyle durumlarda çocuklara yardım etmenin en iyi yolu, öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında bakımlarının sağlanması amacıyla koruyucu aile sisteminden yararlandırılmasıdır.” diye konuştu.

'Sıcak bir yuva kurmak ve aile olmak için illaki kan bağı gerekmemektedir' diyen Ünsal, şunları kaydetti: “Annelik sadece bedenden değil, gönüldendir. Koruyucu aile projesinde evli veya bekar olmak da fark etmemektedir. İstenilen şey aile sıcaklığını hissettirmek ve onları iyi yaşatabilecek bir ortama sahip olmaktır. Koruyucu ailenin de önemi şu noktada ortaya çıkmaktadır. Koruyucu aile yanına yerleştirilebilen, korunan, tehlikeli ortamlardan uzak tutulan, her çocuk sorumluluğu paylaşan, herkesin sevinci, başarısı olacaklardır.”

Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen “Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi”nin tanıtım toplantısına; Aziziye Kaymakamı Turgay Ünsal, ilçedeki daire amirleri, eşleri ve vatandaşlar katıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER