ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 22:42

Aziziye Tabyası'nda şehit ve gazi ailelerine iftar yemeği


Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Osmanlı- Rus Harbi (93 Harbi)'nin yaşandığı Aziziye Tabyaları'nda şehit ve gazi ailelerine iftar yemeği verdi.

Tarihi acıların yaşandığı ve Nene Hatun'un kahramanlaştığı Aziziye Tabyaları tarihi bir güne tanıklık etti. Vali Ahmet Altıparmak, Aziziye Tabyası'nda şehit aileleri ve gazilerle iftar yemeğinde bir araya geldi. İftar yemeğine Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Kamil Başoğul ile çok sayıda bürokrat ile şehit ve gazi yakınları katıldı. İftar programın dünyaca ünlü Kurra Hafız Remzi Er'in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Sivil Savunma Arama Kurtarma Birliği'nin geceleri enkaz alanlarını aydınlatmada kullandığı spot lambalarla Tabyalar ışıklandırıldı.

İftar sonrasında emekli öğretmen Abddurrahman Zeynal, Tabyaların tarihçesi hakkında sunum yaptı. Zeynal, Ermenilerin yardımıyla Tabyalara giren Rus birliklerinin yüzlerce Müslüman Türk'ü şehit ettiğini ifade etti. Vali Ahmet Altıparmak, duygu ve tarih yüklü bir mekanda iftar düzenlediklerini ifade etti. Vali, şehit ve gazilerin kendileri için önemli olduğunu belirtti.

Tarih hafızasının zihinlerde yaşatılmasının gerektiğine dikkat çeken Vali Altıparmak, "Şehitlerimizin hatıraları hafızalardan silinmemeli. Özgürlüğümüz için Türk milleti yüzlerce yıldır bir bedel ödüyor. Bugün burada bütün şehitlerimizin ruhlarına fatihalar göndermeli onların hatıralarını hafızalarda yaşatmalıyız." dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER