ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 19:55

Azeri hastanın kalbindeki delik ameliyat edilmeden kapatıldı


Özel Erzurum Şifa Hastanesi Kardiyoloji Servisi'nde tedavi gören Azeri hasta İlhama Guliyeva’nın (45) kalbideki delik, ameliyatsız bir şekilde kasıktan girilerek şemsiye yöntemi uygulanarak kapatıldı.

Erzurum Şifa Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Fuat Gündoğdu, Azeri hasta Guliyeva’nın nefes darlığı şikayeti ile hastaneye kendilerine başvurduğunu belirtti. Yaptıkları tetkiklerde hastanın kalp kapakçıkları arasında tıp dilinde 'atrial septal defekt' denilen delik tespit edildiğini belirten Doç. Dr. Gündoğdu, "Hastanın tedavisi için önümüzde iki seçenek vardı. Ya hasta by-pass olacaktı ya da dünyada uygulanan şemsiye yöntemiyle kasıktan girilerek deliğin özel bir cihazla kapatılması gerekiyordu. Durumu hastaya anlattık o da ikinci şıkkı seçti ve başarılı bir operasyonla kasıktan girerek kesmeden kalp deliğini kapattık." dedi.

        Şemsiye yönteminin by-pass metoduna göre hasta açısında bir çok avantajları olduğunu kaydeden Gündoğdu, "Bu operasyonda hasta bir günde ayağı kalkabiliyor ve hastanın göğsünde yara ve dikiş izi oluşmuyor. Bu nedenle hastanın hayat konforu açısından avantajlı oluyor." diye konuştu.

Azeri hasta İlhama Guliyeva ise "Nahcıvan'da Şifa Hastanesi ismini çok duyuyordum. Yakınlarımın tavsiyesi üzerine gelmeye karar verdim. Uzun süre hastanede yatmaktan korkuyordum. Doktorum Fuat Bey bana 'Bir günde seni Nahcıvan'a gönderirim' deyince önce inanamadım. Ama gerçekten bir gün sonra taburcu olacağımı öğrendim ve çok şaşırdım. Diğer şaşırdığım nokta ise Şifa Hastanesi’nin teknolojinin son imkanlarını kullanmasıdır. Kalbimin delik olması beni çok rahatsız ediyordu. Bazen nefes almakta zorlanıyordum. Şimdi hiçbir şikayetim yok. En güzeli de vücudumda dikiş ve yara izi yok. Başta doktorum olmak üzere Şifa Hastanesi'ne çok teşekkür ediyorum."

İhama Guliyeva’nın ameliyatına Azeri kardiyoloji uzmanı Doktor Telman Buhha Mahbaliyev de gözetmen olarak katıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER