ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL36°C
Sıcak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 12:33

Azerbaycan'ın kederi kederimizdir


Adana'nın Ceyhan ilçesinde, 63'ü çocuk 613 Azeri'nin Ermenilerce katledilişinin 22. yıldönümünde "Hocalı katliamı" anma programı düzenlendi. Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Hocalı'daki katliamın dünyanın gözü önünde yaşandığını ve buna herkesin seyirci kaldığını söyledi. Sözlü, "Azerbaycan'ın sevinci sevincimizdir, kederi kederimizdir. " dedi.

Devlet Bahçeli Tesisleri'ndeki anma programına Azerbaycan Dış Türkler Bakan Yardımcısı Valeh Hacıyev, Azeri-Türk Kadınlar Cemiyeti Genel Başkanı Tenzile Rüstemhanlı eşi Azerbancan Milletvekili Sabir Rüstemhanlı, sanatçı Ahmet Şafak da katıldı. Devlet Bahçeli Tesisleri'nin önünde toplanan bir grup, "Karabağ Türktür Türk kalacak, Ne mutlu Türk'üm diyene" sloganları attı. Program, iki ülkenin İstiklal marşlarının okunmasıyla başladı.

GENÇLERİN KARABAĞ'I DİLLENDİRMESİ BENİ MUTLU ETTİ

Azeri-Türk Kadınlar Cemiyeti Genel Başkanı Tenzile Rüstemhanlı, yaptığı açıklamada, Hocalı katliamı ile ilgili konferansa büyük ilgi gösterilmesinin kendisini çok mutlu ettiğini, duygulandırdığını söyledi. Rüstemhanlı, "Çünkü bu insanlar bizim Hocalı derdimizi kendilerininki gibi gördükleri için buradalar. Derdimizi paylaşmaya acımızı paylaşmaya geldiler, Hocalı'nın bir Türk soykırımı olduğunu bildikleri için buradalar. Hocalı'ya adalet istiyorlar. Salona baktığında insanların alakasına çok duygulandım. Karabağ'ı gençlerin dillendirmesi ve Karabağ'ı bilmeleri beni çok mutlu etti. Türkiye ile Azerbaycan bir millet iki devlet diyorduk. Bir millet olduğumuzun çok güzel bir tablosu var burada. Beni en çok sevindiren bu oldu." diye konuştu.

Azerbaycan Milletvekili Sabir Rüstemhanlı ise Ceyhan'da Azerbaycan'a destek verenlerin bir araya gelmesinin kendisini çok duygulandırdığını anlattı. Hocalı soykırımının tek Azerbaycan'ın derdi olmadığını belirten Rüstemhanlı, "Bu aynı zamanda Türkiye'nin acısıdır. Bugün dünyaya yalancı Ermeni soykırımını kabul ettiren Ermeniler, dünyanın gözü önünde katliam yaptılar Hocalı'da. Bundan sonra inşallah hem Azerbaycan hem Türkiye diasporası teşkilatlarının ve milletin biraya gelmesi ile Ermeni vahşetini bütün dünyaya göstereceğiz." dedi.

SOYKIRIMI ANLAMAYA BAŞLADILAR
"Bütün dünya insanlığının görmesi gereken bu hadiseye Türk milletinin ilgi ve alaka gösterdiğini görüyoruz. Bu alaka, Türk milletinin bu işe ne kadar hassas olduğunun çok açık bir işaretidir." diyen Sanatçı Ahmet Şafak, Hocalı'nın açık bir Türk soykırımı olduğunu bildirdi. Şafak şöyle dedi: "1992 yılında bütün dünyanın gözü önünde, öyle çok uzak bir tarih de değil. Ne yazık ki bizim Türk ve müslüman olan milletimizin güzide bir parçasını, Taşnak Ermenileri göstere göstere alçakça yöntemlerle kanlarına girmişler. Aynı zamanda yaptıkları bu işkenceleri anlatmışlar, utanmamışlardır. Bu aslında bütün insanılğın ayıbıdır. Bu insanlık ayıbını başta Amerika ve Batılı ülkelerin yavaş yavaş anladıklarını da görüyoruz. Bu aslında Türk milletinin çalışmasının bir semeresidir. Bu gerçek daha ayan beyan ortaya çıkacak ve dünya kamuoyu Hocalı'da yaşanmış olan kanlı ve soykırım olduğu çok açıkça ortada olan hadiseyi mutlaka kabul edecektir."

KARABAĞ'DA AYAK DİRETİYORLAR
Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de panel öncesi konuşmasında, "Hocalı Türk katliamı yakın zamanda yaşadığımız, delikanlılık çağında gözlerimizin önünde cereyan eden, dünyanın seyirci kaldığı ve aslında alışık olduğu müslüman Türk katliamlarından sadece biridir." dedi.
Hocalı katliamının dünyada Müslüman Türk'e karşı hınçla yapılan haçlı kininin bir yansıması olduğuna dikkat çeken Sözlü, "Hocalı'da yaşananlar bir avuç Ermeni'nin Türk'e karşı yapmış olduğu bir kıyım bir katliam olarak değerlendirilemez. Elbette dün Osmanlı'yı yıkar iken Osmanlı'ya karşı her bölgede kendilerine yeni bir Efendi bulup müslüman Türk'e karşı katliamlara girişenler bu Efendileriyle işbirliğini devam ettirip Rusların desteği ile tanklarıyla, toplarıyla, tüfekleriyle acımasız bir katliamı, vicdansız bir soykırımı da gerçekleştirmişlerdir." diye konuştu.

1915 yılında da Ermeniler'in Ruslarla işbirliği yaparak Türk milletini kırdıklarını anlatan Sözlü, "Bu memlekette yaşayıp da Ermeni mezaliminden nasibini almayan kalmamıştır." dedi. "Hepimiz Ermeniyiz" diyenlere de hatırlatmada bulunan Sözlü, toplumsal hafızada yer etmiş acı hatıralardan dolayı eskilerin "Ermeni misin?" dediklerini kaydederek, "Bu durup dururken söylenilmiş bir söz değildir. Yaşanmış acı hatıraların tortusu olarak belleklerde yer etmiştir." dedi.
Ermenilerin, işgal ettikleri Karabağ'da uluslararası örgütlerin "terkedin" kararlarına rağmen ayak direttiklerini anlatan Sözlü, "Üstelik Karabağ'da kendilerince bir de devlet oluşturmaya çalışıyorlar. Suriye'de meydana gelen karışıklıklarla da Suriye Ermenilerini Karabağ'da tahkim ederek orada suni bir nüfus kaydırmasıyla Karabağ işgaline altyapı oluşturuyorlar." diye konuştu.

Türklere yaptıkları katliamların ardından Ermeniler'in yurtlarından da olduklarını hatırlatan Sözlü, şöyle devam etti: "Bugün yaşadığımız Adana da dahil olmak üzere Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu'su da dahil olmak üzere her yerde milletimizin ve devletimizin himayesinde korunan kollanan teba olarak hep korunmuşlardır. Memleketin her yerinde Osmanlı savaşırken onlar en zengin tebası olmuşlardır. Hocalı şehitlerini rahmetle saygıyla anıyoruz. 613 şehidimiz öyle bir hatıra bıraktılar ki ödedikleri bedelle bugün onların hatırası önünde Türkiye'nin her tarafında anma programları yapılıyor. Azerbaycan'ın sevinci sevincimizdir, kederi kederimizdir."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER