ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 20:28

Azerbaycan'da Nevruz coşkusu


Azerbaycan'da, baharın habercisi Nevruz Bayramı'nın sembolü olan "toprak çarşambası" kutlandı.
Azerbaycanlılar, eski adet ve geleneklerinde yer alan "dört çarşambanın" sonuncusu olan ve Anadolu'daki cemre inanışına benzer özellikler taşıyan "toprak çarşambası" nedeniyle hemen hemen her mahallede yakılan ateşler etrafında biraraya geldi.
Ülkede en önemli bayram olarak kabul edilen Nevruz nedeniyle ateş etrafına toplanan insanlar, şarkı ve türküler söyleyerek eğlendi.
Yöresel kiyafetlerle milli dansların yapılığı, halayların çekildiği eğlenceler, çocukların ateşin üzerinde atlamasıyla son buldu.
Mahallelerinde yakılan ateş etrafına toplanan vatandaşlardan Balaş Babayev, AA'ya yaptığı açıklamada, en önemli bayram olarak kabul ettikleri Nevruz'u kutlamak için tüm mahalle halkı olarak bir araya geldiklerini ve bayramı birlikte kutladıklarını söyledi.
Torunlarıyla birlikte Nevruz ateşini izlemeye gelen Besti Ceferova ise, herkesin bayramını kutladığını söyleyerek bu bayramın unutulmaması ve gelecek nesillere aktarılması için geleneği sürdürdüklerini kaydetti.
-Azerbaycan'da Nevruz Gelenekleri
Azerbaycanlılar, en önemli bayram olarak kabul ettikleri Nevruz'u, çeşitli geleneksel adetlerle birlikte kutluyor.
Nevruz kutlamalarına bir ay öncesinde başlayan Azerbaycanlılar, su, ateş, rüzgar ve toprak çarşambası dedikleri günlerde farklı şekilde kutlamalar yapıyor.
Su çarşambasında evin etrafına çeşme suyu serpilirken, ateş çarşambasında mahallelerde ateşler, evlerde ise evin her ferdi için birer mum yakılıyor.
Rüzgar çarşambasında da benzer faaliyetler yapılarak kutlama sürdürülürken en önemli kutlama toprak çarşambasında yapılıyor. Toprak çarşambasında mahallelerde büyük ateşler yakılırken, evlerde de yöresel tatlı ve yemeklerden oluşan sofralar kuruluyor.
Komşuların kapısına "papak atmak", "semeni yetiştirmek", ateşten atlamak ve atlarken, "ağırlığım uğurluğum odda kalsın" demek, yüzük falına bakmak, yumurta boyamak, horoz dövüştürmek Nevruz gelenekleri arasında bulunuyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER