ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 07:38

Ayran siyasi simge mi

Ayran siyasi simge mi

CHP'li Faruk Loğoğlu,başörtü tartışmalarından sonra ayran çıkışı yeni bir kavgayı fitilledi.


Türbanın siyasi simge olduğunu hatırlatan Loğoğlu, “CHP’nin başörtüsü ile hiçbir zaman kavgası olmadı” dedi ve can alıcı bir soru sordu: “Mesela ayran. İçkiye karşı, milli içki olarak ilan edilen ayran. Bu siyasi simge değil de nedir?”

CHP’Lİ LOĞOĞLU, SİYASETTE YENİ BİR TARTIŞMANIN FİTİLİNİ ATEŞLEDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de Cumhuriyetin temel vasıflarına karşı saldırı olduğunu ileri sürerek, özellikle son gelişmelerin, bu konuda kapsamlı bir gözlemi gerekli kıldığını söyledi. Loğoğlu, “Başörtüsü dahil her şeyi simgeleştiren veya dinimizin emriymiş gibi fetvacı, dayatmacı bir edayla siyasi istismar konusu yapan saldırgan AKP zihniyetine karşı CHP, mücadelesini aralıksız sürdürecektir” dedi.

BAŞÖRTÜSÜYLE KAVGAMIZ OLMADI

Türbanın bir siyasi simge olduğunu söylediğini, bunun cehalet olduğu tepkisi geldiğini kaydeden Loğoğlu, “Cehalet giderilebilecek bir eksikliktir. Ama gerçeklere aykırı davranmak bir karakter zaafıdır ve onun telafisi daha zordur. CHP’nin başörtüsü ile hiçbir zaman kavgası olmadı. Ancak, Türkiye’de her şeyi simgeleştiren AK Parti zihniyeti var. Mesela ayran. İçkiye karşı, milli içki olarak ilan edilen ayran. Bu siyasi simge değil de nedir? Sezaryenle doğum. Bu dahi siyasi simge haline getirildi. Televizyonlarda bir bardak görüldüğünde, buzlaştırılıyor. Bardağın içinde ne var belli değil. Bu bir simgedir, mesajdır” dedi.

DUAYA KARŞI DEĞİLİZ ANCAK...

İstanbul’da Marmaray açılışında Devlet Başkanı ile Hükümet Başkanı arasında Diyanet İşleri Başkanı olduğunu belirten Loğoğlu, “Dua etmeye biz de karşı değiliz. Ama Türkiye laik bir ülke. Sadece Müslümanlar binmeyecek bu trenlere. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da bir siyasi simge haline getirilmesi, bu zihniyetin ifadesi olarak bizim dikkatimizi çeken konudur. Osmanlı padişahlarının yanında Şeyhülissam olurdu, şimdi Diyanet İşleri Başkanı var. Osmanlı özentisi, bu fotoğrafla karşımıza yeniden çıkmıştır” diye konuştu.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER