ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 15:10

Aygün’ün serbest bırakılması için meslektaşları eylem yaptı


Suriye’de El Kaide bağlantılı guruplar tarafından kaçırıldığı iddia edilen Milliyet Gazetesi foto Muhabiri Bünyamin Aygün’ün serbest bırakılması için meslektaşları eylem yaptı.

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD), kaçırılan Bünyamin Aygün için bugün Istanbul, Ankara, İzmir, Trabzon ve Antalya’da basın açıklaması yapacağını duyurdu. Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) önünde yapılan eylemde şehirdeki ulusal ve yerel medya görev yapan gazeteciler meslektaşlarının serbest bırakılması için bir araya geldi. TFMD Antalya Şube Başkanı Emin Demir, Bünyamin Aygün’ün 27 gün önce görev için gittiği Suriye’de kaçırıldığını, 27 gündür meslektaşlarının serbest bırakılmadığını hatırlattı. Tüm yetkilileri Aygün’ün serbest bırakılması için göreve davet eden Emin Demir, “Tek amacı haber yapmak, kamuoyuna bilgi vermek olan gazeteciler Suriye’deki çatışmalar sürerken uluslararası hukuka uymayan şekilde kaçırılıyor, hedef anlıyor, tutsak ediliyor.” dedi.

Suriye’de 2011 yılı mart ayından bu yana 25 gazetecinin hayatını kaybettiğini belirten Demir, Aygün gibi onlarca gazetecinin de tutsak olarak tutulduğunu ifade etti. Aygün’ün ailesine ve sevdiklerine kavuşması için yetkililerden yardım beklediklerini söyleyen Demir, “Arkadaşımızın acil olarak özgürlüğe kavuşması için başta hükümetimiz ve Dışişleri Bakanlığı’nı göreve çağırıyor, muhalefet partilerini de bu çabaya ortak olmaya davet ediyoruz.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER