ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 21:47

Aydınlar ilçesinin ismi "Tillo" olacak


AK Parti Siirt milletvekilleri Osman Ören ve Afif Demirkıran, Aydınlar ilçesinin adının Tillo olarak değiştirilmesini de öngören kanun tekliflerinin, İçişleri Komisyonunda görüşülmesinin ardından Meclis Genel Kurulu'nda Kurban Bayramından sonra oylanıp kanunlaşacağını bildirdi.
"Bir Üniversite Adı ile Bir İlçe Adının Değiştirilmesi Hakkında Kanun Teklifi"ne imza atan milletvekilleri arasında bulunan Ören ve Demirkıran tarafından yapılan yazılı açıklamada, 18 Mayıs 1990 tarihinde 3647 sayılı kanun ile ilçe olan Tillo'nun adının "Aydınlar" olarak değiştirildiği hatırlatıldı.
Yerleşim yerinin adının tüm dünyada "Tillo" olarak biliniyor olması sebebiyle Aydınlar isminin başta bölge olmak üzere ülke ve dünyada kabul görmediği vurgulanan açıklamada, bu isim probleminin ilçenin tanıtımında ve gelişmesinde de olumsuz rol oynadığı belirtildi.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Öte yandan başta İbrahim Hakkı Hazretleri'nin Marifetname adlı dünyaca ünlü eseri olmak üzere, pek çok Tillolu alimin eserlerinde yerleşim yerinin adını 'Tillo' olarak zikretmeleri, uluslararası ilim literatüründe Aydınlar ilçesinin Tillo adına tekrar kavuşmasını zorunlu hale getirmektedir. Bu konudaki kanun teklifimiz, İçişleri Komisyonunda görüşülmesinin ardından Meclis Genel Kurulu'nda Kurban Bayramından sonra oylanıp kanunlaşacaktır.
AK Parti olarak ülkemizin demokratikleşmesi, normalleşmesi adına önemli reformlar gerçekleştirmeye devam edeceğiz. 'Aydınlar' adının 'Tillo' olarak değiştirilmesiyle ilgili kanun teklifimiz bu çerçevede verdiğimiz bir tekliftir. 'Aydınlar' adının 'Tillo' olarak değiştirilmesinin isim değişikliği talebi bulunan diğer ilçelerin isimlerinin değişmesine öncülük edecektir. İlçenin adının Tillo olarak değişmesi gerektiğini her ortam ve platformda ifade eden Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, bizleri bu kanun değişikliğini vermeye teşvik eden Siirtli hemşerilerimiz adına teşekkür eder, şükranlarımızı sunarız."

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER